Olimpiada Wiedzy o Mediach

8 grudnia 2023

Olimpiada Wiedzy o Mediach to interdyscyplinarna olimpiada szkolna z zakresu wiedzy o mediach i dziennikarstwie, organizowana od roku szkolnego 2014/2015 przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Naszą szkołę w olimpiadzie reprezentowało dwóch  uczniów – Kacper Kokoszka oraz Antoni Ostaszewski z klasy 2 LI , opiekunem była pani Agata Zawadzka. Pierwszy etap polegał na napisaniu eseju na jeden z następujących tematów:

  1. TikTok – pożeracz czasu, czy skarbnica wiedzy? Szanse i zagrożenia w korzystaniu z TikToka.
  2. Mediatyzacja istnienia.
  3. Influencer – dziennikarzem? Czy jeszcze istnieje dziennikarstwo profesjonalne?
  4. Rozwój mediów – dokąd zmierzamy? Jak AI wpłynie na media?
  5. Dziennikarstwo czasów dezinformacji.

       Miło jest nam poinformować, że Kacper zakwalifikował się do etapu okręgowego, który odbył się 8 grudnia w Warszawie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Na ucznia czekał test składający się z 40 pytań dotyczących ciekawych dla młodzieży zagadnień, m.in.:

  • Czego dotyczyła afera Pandora Gate?
  • Jak brzmi nowa nazwa aplikacji Twitter?
  • Squid game jest produkcją jakiego kraju?
  • Utwór supermoce wykonuje Igo, Mrozu i … ?

        Po zakończonym teście uczniowie mieli okazję wysłuchać  bardzo interesującego wywiadu z Radosławem Grucą na temat dziennikarstwa śledczego.

O godzinie 15 organizatorzy olimpiady ogłosili listę 10 osób zakwalifikowanych do etapu centralnego. Niestety Kacper nie znalazł się w zwycięskiej dziesiątce. Każdy z uczestników  dostał pamiątkowy  dyplom oraz 3 pozycje książkowe z dziedziny dziennikarstwa i wiedzy o teatrze.

       Zarówno Kacprowi jak i Antoniemu serdecznie gratulujemy oraz gorąco zachęcamy innych uczniów do spróbowania swoich sił w następnej edycji olimpiady.

 

Kacper Kokoszka

Agata Zawadzka

Odnośniki