Ostatnia wycieczka klasy IIILOL

12 kwietnia 2017

W dniu 12 kwietnia klasa III LOL wraz z wychowawczynią  panią Agatą Zawadzką oraz opiekunem panią Agnieszką Wydryszek wybrała się na swoją ostatnią wspólną wycieczkę. Głównym  celem było odwiedzenie Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wyjazd rozpoczęliśmy od spaceru po Łazienkach Królewskich. Podziwialiśmy przepiękny ogród królewski, romantyczny, modernistyczny oraz chiński. Poza malowniczym wiosennym krajobrazem zachwyciła nas również architektura i sztuka m.in. Pałac na Wyspie, Teatr Królewski , Stara Oranżeria , Pałac Myśliwski, Biały Domek, Podchorążówka, Pawilon, Amfiteatr oraz liczne pomniki i rzeźby.. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego na warsztaty maturalne, które  miały utrwalić naszą wiedzę dotyczącą interpretacji dzieł plastycznych z różnych epok  i nauczyć przywoływania  odpowiednich  literackich kontekstów. Podczas lekcji skupiliśmy się na temacie śmierci, przemijania, wojny . Analizowaliśmy obrazy : ,,Rozstrzelanie” Andrzeja Wróblewskiego, barokowe portrety trumienne, ,,Bukiet kwiatów w wazonie, owady i małe żyjątka” Marrela Jacoba, ,,Pies, trofea myśliwskie i sowa” Davida de Conincka, ,,Deser: martwa natura z ciastem, winem, piwem i orzechami” Willema Claesza Heda. Zatrzymaliśmy się również przy dziele Leona Chwistka ,,Miasto fabryczne” oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza ,,Kompozycja fantastyczna”. Później w Muzeum Historii  Żydów Polskich wzięliśmy udział w  następnej lekcji muzealnej. Dotyczyła ona 1000-letniej historii polskich Żydów od średniowiecza do czasów współczesnych. Zajęcia  rozpoczęliśmy od poznania historii pierwszych Żydów, kupców, którzy dotarli do kraju Polan w X wieku. Dowiedzieliśmy się,  jak wyglądało życie w tradycyjnej rodzinie żydowskiej, zobaczyliśmy  bogato zdobione, pełne fantastycznych zwierząt i znaków zodiaku sklepienie odrestaurowanej synagogi. Na zakończenie dotknęliśmy  również  tragicznej  historii  narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej –  tematu  getta, obozów zagłady  oraz sytuacji Żydów w powojennym świecie.

Warsztaty muzealne wzbogaciły   naszą wiedzę oraz pobudziły do refleksji. Na pewno długo pozostaną w naszej pamięci.

                      Weronika Skalik , klasa IIILOL

Odnośniki