Pamiętamy o powstaniu w getcie warszawskim

19 kwietnia 2016

19 kwietnia 2016 roku minęła 73 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie klas II LOL i II LOE pragnęli upamiętnić ten szczególny dzień rozdając własnoręcznie wykonane papierowe żonkile –  kwiaty,  które  od wielu lat składane są  pod pomnikiem powstańców getta warszawskiego.

Warto przypomnieć, że sytuacja Żydów w czasie II wojny światowej była dramatyczna.  Wiosną 1943 roku większość polskich Żydów już nie żyła. Zamordowano ich w obozach w Sobiborze, Bełżcu i Treblince. W getcie została garstka ok. 50-60 tysięcy ludzi ,  przeważnie bardzo młodych, którzy postanowili bronić się przed całkowitą likwidacją getta. Na czele tego powstania stanął Mordechaj Anielewicz z pochodzenia wyszkowianin, który zginął 8 maja w bunkrze przy ulicy Miłej. Jego los i wielu jego kolegów był symboliczny , Żydzi bowiem nie walczyli o niepodległość czy wolność, ale jak mówił Marek Edelman:  “Żydzi walczyli o możliwość wyboru sposobu umierania”. Z okazji rocznicy powstania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przygotowało film edukacyjny pt „Nie było żadnej nadziei”, który został udostępniony tego dnia na stronie www.polin.pl . Za tytuł tego filmu posłużyła wypowiedź ostatniego przywódcy powstania Marka Edelmana : „ nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni”.

Zachęcamy do obejrzenia filmu i dyskusji wokół niego, a zwłaszcza refleksji nad ciemną stroną natury ludzkiej prowadzącą do wojen i ludobójstwa.

Sylwia Puścian , klasa IILOL

Odnośniki