„Pan Tadeusz” u Kochanowskiego (czyli czytamy narodową epopeję)

10 września 2012

„Pan Tadeusz” u Kochanowskiego (czyli czytamy narodową epopeję)

„Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś   jak zdrowie …” – tak pan Adam Mickiewicz, wicedyrektor ZS nr 3 w Wyszkowie rozpoczął  publiczne czytanie w szkole najważniejszego polskiego eposu, włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez prezydenta Rzeczypospolitej – Bronisława Komorowskiego.

„Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem” to narodowa epopeja – źródło umiłowania ojczyzny oraz piękna  języka polskiego.
Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. Czytanie i słuchanie opowieści o minionych czasach nawiązuje do tradycyjnej idei historii mówionej, która wśród odbiorców pielęgnuje poczucie bycia częścią wspólnoty.

Wyznaczeni wcześniej uczniowie przeczytali w klasach swoje ulubione fragmenty „Pana Tadeusza”, a następnie pani dyrektor ZS nr3 – Elżbieta Michalik oraz wicedyrektor Jerzy Sasin zakończyli  wspólną lekturę.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odnośniki