PAT – wrażenia naszych uczniów

12 marca 2015

Najbardziej dostępny, najbardziej znany i najbardziej współczesny program profilaktyczny naszych czasów. PaT młodym ludziom daje z siebie niewiarygodnie dużo: wiedzy, świadomości, radości, ale też zabawy i tej „mądrej nauki”. Uczestnicząc w przystankach PaT, zawsze towarzyszy mi to poczucie rodzinnej, ciepłej i przyjemnej atmosfery. To samo ma chyba każdy PaTowicz, bez wyjątku. Otwartość na drugiego człowieka, wspólny cel i wzajemne zrozumienie w połączeniu z tak istotnymi założeniami są niewiarygodnie efektywne. Powstały w ramach programu Teatr Farsa, który mam przyjemność współprowadzić, zajmuje się przede wszystkim tematem profilaktyki uzależnień wśród młodzieży, ale też patologią i odrzuceniem społecznym. Nie ograniczamy jednak swoich działań. Wkraczamy również w świat komedii, bajek czy kabaretu, ale wszystkie nasze spektakle mają jeden cel: edukację i wychowanie ludzi na świadomych niebezpieczeństw ze strony współczesnego świata. Cieszę się, że rozwijając samego siebie, mogę też pomagać innym i głośno mówić o tym, co każdy z nas powinien wiedzieć.

 

Dawid Nowakowski kl. 2TI

 

 

Do wzięcia udziału w Przystanku Pat namówiła mnie moja starsza siostra. Na mój pierwszy Przystanek pojechałam niechętnie, jednak po paru minutach moje nastawienie do tego wydarzenia zmieniło się. Wystarczyło kilka minut, żebym mogła poczuć się jak w domu. To może brzmieć mało oryginalnie, ale tak było. Wokół siebie widziałam same uśmiechnięte twarze ludzi       z różnych stron Polski, którzy widują się tylko na Przystankach   Pat-u  i mimo odległości, jaka ich dzieli, są przyjaciółmi. Po oficjalnym rozpoczęciu, odśpiewaniu hymnu „Nie wracajmy jeszcze na ziemię” i po odtańczeniu tradycyjnej belgijki było tylko lepiej. Bardzo podoba mi się idea Pat-u, która poprzez różnorodne warsztaty pokazuje młodym ludziom, że można żyć bez uzależnień. Gorąco zachęcam każdego, kto jeszcze nie miał okazji bycia na Przystanku, aby szybko to nadrobił. Można tam spotkać życzliwych, tryskających energią ludzi, którzy potrafią skutecznie zarażać nią innych.

 

Patrycja Łachacka kl. 3LOL

 

PaT tak naprawdę odmienił moje życie. Przed poznaniem PaTu byłem raczej nieśmiałym nastolatkiem a teraz zdecydowanie się otworzyłem. Od początku mnie zafascynowało to, że wszyscy są otwarci, wierni jednej idei a przede wszystkim urzekło mnie to, że wszyscy się nawzajem przytulali. Różne spotkania PaTowskie są dla mnie jak przenosiny w zupełnie nową rzeczywistość, gdzie przed wejściem odstawia się wszystkie używki by dobrze spędzić czas bez nich. Poza tym to co jest najważniejsze czyli ludzie. Dzięki profilaktyce nawiązałem wiele nowych znajomości z ludźmi z całej Polski co normalnie nie było możliwe i co jest dla mnie chyba największą zaletą PaTu.

 

Mateusz Sitek kl.2LOE

 

Moja przygoda z PaTem zaczęła się 3 lata temu. Do udziału w  I Regionalnym Przystanku PaT w Wyszkowie (który odbywał się właśnie w ZS3) namówili mnie moi starsi koledzy ze szkoły. Trochę nieśmiało ale postanowiłam pojechać i zobaczyć ten wspaniały w oczach moich kolegów PaT. Ten dzień pamiętam bardzo dobrze. Od razu zakochałam się w Pacie, urzekli mnie Ci wspaniali młodzi ludzie, uśmiechnięci i przytulający się. Ta wspaniała atmosfera, serdeczność i życzliwość. PaT odmienił moje życie. Dzięki niemu ponownie otworzyłam się na innych ludzi  i ponownie potrafiłam im zaufać. Stałam się bardziej odważna. Jestem bardzo związana z wyszkowską grupą PaT ( jeszcze wtedy Długosiodło działało ‘’pod parasolem’’ Wyszkowa). To właśnie z osobami z tej grupy wyjeżdżałam na przystanki regionalne i ogólnopolskie. Przy wsparciu moich starszych kolegów i koleżanek bardziej angażowałam się w pracę programu PaT na terenie powiatu wyszkowskiego. Na samym początku było to m. in. wspieranie Grupy teatralnej  Farsa (jeszcze wtedy prowadzoną przez pierwszego lidera PaT Klaudię Ambroziak), koncert razem z zespołem Fire In The Hole na scenie 7 Ogólnopolskiego Przystanku PaT w Lublińcu, potem miałam okazję być członkiem wyszkowskiego zespołu lidera PaT, a teraz jestem liderem PaT w Długosiodle. Teraz jestem bardzo wdzięczna moim kolegom za zachęcenie mnie do udziału w pierwszym wyszkowskim przystanku PaT. Ten program otworzył przede mną nowe możliwości, teraz zupełnie inaczej wygląda moje życie.

 

Patrycja Piórkowska kl. 1LOL

 

 

Uczestnicy PAT Zespołu Szkól Nr 3 w Wyszkowie

 

1.Ewelina Karłowicz

2.Natalia Bujanowicz

3.Zuzanna Reinhard

4.Andżelika Pakieła

5.Weronika Przybylska

6.Paulina Świeżek

7.Eliza Rogulska

8.Dominika Sobiewska

9.Aleksandra Truszczyńska

10.Iza Reszczyńska

11.Aleksandra Abramczyk

12.Magda Binięda

13.Daria Kiełczewska

14.Mariusz Śniadała

15.Mateusz Bączek

16.Kacper Grzywacz

Odnośniki