Piknik Naukowy w Kochanowskim!

19 czerwca 2015

Tradycyjnie, od początku istnienia Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie, w czerwcu,  obchodzimy   Dzień   Patrona  –  Jana Kochanowskiego. W tym roku przybrał formę  wyjątkową – Pikniku Naukowego. Uroczystości odbywały się w piątek 19 czerwca 2015 roku , angażując całą społeczność uczniowską.

Na hali sportowej odbył się Dzień Nauk Ścisłych, zorganizowany dla wszystkich klas I. Uczniowie pokazali, przygotowane  wcześniej filmiki, prezentacje multimedialne, fraszki inspirowane nauką i stylizowane na język staropolski ,a nawet stroje związane z naukami ścisłymi. Mogli się również zmierzyć w teście wiedzowym . Wszystkie osiągnięcia  oceniane były przez jury, w punktacji od 0 do 9. Najlepiej wypadły klasy: I LOL i  I TE, które uzyskały  po 65 punktów na 81 możliwych. Myślę, że większość z uczestników mogła poczuć klimat epoki i zdobyć  wiele ciekawych informacji dotyczących nauk ścisłych w  renesansie.

Jedną z form upamiętnienia patrona  był również również konkurs krasomówczy, w którym udział wzięli również uczniowie klas pierwszych. Zmierzyli się  z dwoma trudnymi tematami:

1. “Zacność, uroda, moc, pieniądze, sława,/ Wszystko to minie jako polna trawa;” słowa J. Kochanowskiego uczyń mottem refleksji o charakterze retorycznym;

2. Czy zgadzasz się  z sądem Alberta Camusa, że “w ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”?, doskonale dając sobie radę. Oceniało ich zarówno jury jak i publiczność. Po burzliwych obradach  ogłoszono wyniki:
I miejsce – Katarzyna Szczerba z klasy ILOI
II miejsce – Paulina Petrykowska z klasy ILOE
III miejsce i nagroda publiczności – Sylwia Puścian z klasy ILOL.

Pięcioosobowe reprezentacje pierwszoklasistów zaśpiewały po angielsku także  w  konkursie karaoke   – „Singing with the stars”. Lider grupy przebijał balonik, w którym ukryty był tytuł utworu. Występom grup towarzyszyła świetna atmosfera, widzowie bowiem, razem z uczestnikami, śpiewali  piosenki. W konkurencji najlepsza okazała się klasa I LOL.

 

W tym samym czasie na terenie szkoły dla uczniów klas II i III odbywały się  między innymi : warsztaty retoryczne, aktorskie, kuglarskie.  muzyczne i ekonomiczne, potyczki szachowe, turniej tenisa stołowego,  prezentacje dotyczące zagadek matematycznych oraz miejska gra terenowa. Bardzo ciekawą inicjatywą były stoiska z naturalnymi kosmetykami oraz zdrowymi koktajlami, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Piknik Naukowy dowiódł , że  uczniowie potrafią łączyć naukę z zabawą.
Każdy mógł zasięgnąć informacji, które na pewno przydadzą się w dalszej edukacji. Była to również  okazja  do podzielenia się z innymi  swoimi zainteresowaniami  i pasjami, niekoniecznie  naukowymi.

 

Dominik Bakuła , klasa ILOL

Odnośniki