„PODARUJ SZCZĘŚCIE INNYM” – Bal Andrzejkowy w DPS w Niegowie

26 listopada 2019

     Dnia 26 listopada 2019 roku, uczniowie klasy 2TE wraz z wychowawcą Panią Agatą Zawadzką i Panią Elżbietą Michalik, udali się na Bal Andrzejkowy do Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, aby tam miło spędzić czas z podopiecznymi.

     Wsiadaliśmy do autokaru pełni obaw, ale gdy dojechaliśmy na miejsce, wewnętrzny niepokój minął. Zostaliśmy bardzo serdecznie powitani, a następnie zaproszeni do wspólnej zabawy, w której uczestniczyły zarówno osoby bardziej jak i mniej sprawne ruchowo czy intelektualnie. Byliśmy pod wrażeniem, jak podopieczni bardzo szybko nawiązali z nami kontakt. Z każdą minutą oni otwierali się bardziej na nas, a my na nich. Dzięki optymizmowi, którym nas zarazili, na naszych twarzach pojawiał się uśmiech. Zabawie towarzyszyły wróżby andrzejkowe, m.in. lanie wosku, „kubeczki”, „buty”. W międzyczasie mogliśmy częstować się słodkościami, które zostały dla nas przygotowane, a także podziwiać piękne prace plastyczne mieszkańców Domu Pomocy Społecznej i oglądać galerię zdjęć z wydarzeń, w których uczestniczyli podopieczni.

     Po tej świetnej zabawie przyszedł czas na pożegnanie. Niektórym zakręciła się łezka w oku, ale obiecaliśmy, że jeszcze kiedyś się zobaczymy. Do szkoły wracaliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, że dzięki nam i naszemu ciepłu, które przekazaliśmy, podopieczni stali się jeszcze bardziej energiczni i uśmiechnięci niż zwykle.

     Dla wielu z Nas to było bardzo pozytywne doświadczenie, z którego wyciągnęliśmy lekcję. Nie możemy bać się pomagać i musimy doceniać to, co mamy.

„A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować.”

< ANNA DYMNA >

Marta Zalewska, klasa 2TE

Odnośniki