ul. Jana Matejki 9, 07-200 Wyszków 29-742-93-27 sekretariat@zs3-wyszkow.pl   irmir logo
slider główny
Nauka skarbem drogim
Zespół Szkół Nr 3
im. Jana Kochanowskiego
w Wyszkowie
liceum ogólnokształcące
technikum

Zakończyliśmy naszą mobilność w ramach projektu nr 2025-1-PL01-KA121-VET-000316732, współfinansowanego przez Unię Europejską, w ramach którego 29 uczniów naszej placówki pod opieką 3 nauczycieli - p.Renaty Hyrycz ( kierowniczka wyjazdu), p. Anety Kasjaniuk oraz p. Emilii Pietrzykowskiej) odbyło swoje praktyki w Grecji na przełomie kwietnia i maja 2026 roku.

Projekt dedykowany był uczniom kształcącym się w zawodach: technik informatyk, technik programista, technik ekonomista oraz technik rachunkowości. Było to cenne doświadczenie, które połączyło rozwój zawodowy, językowy i kulturowy.

Podczas pobytu w Grecji młodzież doskonaliła umiejętności związane z kierunkiem kształcenia, poznając zagraniczne standardy pracy i organizację obowiązków. Dużą rolę odegrał także codzienny kontakt z językiem angielskim, w tym słownictwem branżowym, co pozwoliło uczestnikom przełamać bariery komunikacyjne i zwiększyć pewność siebie. Pobyt za granicą nauczył ich również samodzielności, współpracy oraz otwartości na nowe doświadczenia i innych ludzi.

Istotną częścią mobilności był bogaty program kulturowy, dzięki któremu uczniowie mogli lepiej poznać historię, tradycje oraz codzienne życie mieszkańców Grecji. W trakcie wyjazdu odwiedzili między innymi Saloniki – miasto pełne zabytków, historycznych miejsc i niezwykłej atmosfery.

Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła także wycieczka do słynnych klasztorów Meteory, położonych na monumentalnych skałach i uznawanych za jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Grecji. Niezapomnianym doświadczeniem był również rejs na malowniczą wyspę Skiathos, podczas którego uczniowie mogli podziwiać piękne greckie krajobrazy oraz spędzić czas w międzynarodowym gronie.

Dzięki tym wyjazdom uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę o kulturze i tradycjach Grecji oraz zdobyli wiele nowych doświadczeń.

Realizacja tego projektu i możliwość zdobycia przez młodzież tak cennych doświadczeń nie byłyby możliwe bez zaangażowania dyrektora ZS3 pana Adama Mickiewicza oraz wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego, za które serdecznie dziękujemy.

Koordynator projektu: Sylwia Ludwikowska

 

Opinie uczestników projektu:

  • Bardzo udany wyjazd, który zapamiętam na długo i będę wspominać jeszcze dłużej.
    Nikola Kaflik

  • Bardzo cieszę się, że miałem możliwość wyjazdu do Grecji w ramach projektu Erasmus + dzięki któremu miałem możliwości uczestnictwo w zajęciach praktycznych oraz wycieczkach kulturoznawczych dzięki którym poznałem grecką kulturę i zdobyłem nowe doświadczenia zawodowe.
    Łukasz Przygodzki

  • Wyjazd był dla mnie świetną okazją do poznania nowej kultury, ludzi i zdobycia wielu ciekawych doświadczeń.
    Anna Fijałkowska

  • Erasmus w Grecji był niezapomnianą przygodą łączącą naukę z odkrywaniem antycznych zabytków, zdobywaniem nowych przyjaźni i beztroskim życiem pod śródziemnomorskim słońcem.
    Kinga Boguszewska

          "Erasmusa  w Grecji nie da się zapomnieć. To nie tylko nauka, ale przede wszystkim możliwość poznawania świata, ludzi i samego siebie. Każda podróż była okazją do przeżycia czegoś nowego – od zachwytu nad        Meteorami, przez górską wędrówkę po górach Olimp, aż po relaks na Skiathos i spokojne wieczory w naszej Leptokarii.

        To doświadczenie pokazuje, że warto wychodzić poza swoją strefę komfortu i korzystać z każdej okazji do odkrywania nowych miejsc. Grecja z pewnością zostanie w naszej pamięci jako kraj pełen słońca, życzliwych       ludzi i niezwykłych krajobrazów." 

Emilia Pietrzykowska - nauczycielka w ZS3

Nasi partnerzy