Podsumowanie praktyk 3TE i 3TI

21 czerwca 2022

W okresie od 09.05. do 03.06.2022 roku, uczniowie klas 3TE oraz 3TI  Technikum w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie realizowali praktyki zawodowe w wybranych przez siebie jednostkach gospodarczych lub instytucjach. Celem praktyk było przede wszystkim pogłębienie wiedzy oraz umiejętności związanych z wybranymi przez uczniów zawodami, w prawdziwych warunkach pracy. Realizacja praktyk pozwoliła również poznać i ocenić przez uczniów rynek pracy oraz ukształtować właściwe postawy wobec społeczności pracowniczej.

Praktyka odbywała się w siedzibach pracodawców i obejmowała łącznie 140 godzin, po 7 godzin dziennie. Każdy z uczniów był zobowiązany sumiennie wywiązywać się z powierzonych mu obowiązków. Prace, które wykonywali uczniowie, odzwierciedlają uzupełnione dzienniczki praktyk, zwieńczone wysokimi ocenami wystawionymi przez opiekunów praktyk.

            Czas praktyk jest oceniany bardzo pozytywnie, a młodzież cieszy się, że mogła spróbować swoich sił w rzeczywistych warunkach pracy. Uczniowie przebywali w różnych przedsiębiorstwach, a do poparcia zadowolenia z przebiegu praktyk poniżej przytoczone są opinie napisane przez praktykantów.

                                                                                                                                  Wiktoria Gaszczyńska (3TE)

 

Nauczyłam się wielu rzeczy, które przydadzą mi się w przyszłości m.in. wypełnianie akt osobowych pracowników, wniosków, czy archiwizowanie dokumentów. Atmosfera była bardzo dobra, pracownicy zawsze służyli pomocą w razie potrzeby i chętnie podchodzili do tłumaczenia nam informacji

~ Julia K. (3TE)

 

Poszerzyłem swoją wiedzę na temat mikroekonomii w przedsiębiorstwie, a także wzbogaciłem ją o doświadczenie przy wykonywaniu zadań praktycznych. Dodatkowo bardzo dużo nauczyłem się w dziedzinach planowania i logistyki, np. planując trasy transportowe produktów gotowych, czy ustalając daty załadunków i wyjazdów poszczególnych zestawów. Podsumowując jestem bardzo zadowolony z odbytej praktyki zawodowej, dostałem nawet ofertę pracy od razu po ukończeniu szkoły.

                                                                                                                                               ~ Bartosz W. (3TE)

 

Nauczyłam się wręcz ogromnej ilości rzeczy – część przydatna na lekcjach w szkole, a pozostała może w przyszłej pracy. Opiekunka praktyk wykazała się umiejętnością zrozumienia, pomocy i chęci nauczania. W każdym powierzonym mi zadaniu mogłam liczyć na jej pomoc, wskazówki oraz miłe słowa. Myśląc przyszłościowo mogłabym stwierdzić, że tego typu praca bardzo mi się podoba i chciałabym kiedyś pracować lub posiadać własne biuro rachunkowe

~ Małgorzata K. (3TE)

Moje praktyki były ciekawie spędzonym czasem. Zaletami jest na pewno obcowanie z innymi ludźmi. Moim głównym zajęciem była eksploatacja drukarki i skanera oraz pomoc przy administrowaniu stroną internetową. Atmosfera w zakładzie była przyjemna, każdy był dla mnie życzliwy i pomocny. W międzyczasie, gdy było trochę więcej wolnej chwili, mogłem uczyć się na bieżąco do egzaminów zawodowych, które jak się okazało poszły mi bardzo dobrze.

                                                                                                                                                   Szymon B.
(3TI)

Muszę stwierdzić, że jestem zadowolony z odbycia praktyki w sklepie komputerowym, gdyż praca tam pozwoliła mi nie tylko pogłębić swoją wiedzę teoretyczną na temat sprzętu komputerowego i nie tylko, ale także mogłem sprawdzić się w roli serwisanta. Świetnym doświadczeniem były też wyjazdy do klientów czy to do szkoły, gdzie między innymi mogłem zobaczyć jak wygląda montaż sieci, naprawa sprzętu czy też nawet montaż i konfiguracja kamer. Z zalet mogę wymienić przede wszystkim różnorodność powierzanych mi zadań oraz miła atmosfera w pracy. Dodatkowo muszę wspomnieć, że zdobyta wiedza na praktykach pozwoliła mi w pewnym stopniu przygotować się do egzaminu teoretycznego.

                                                                                                                                                Dominik Ch. (3TI)

 

Moje praktyki oceniam pozytywnie. Miałem okazję zobaczyć, czy pomimo znacznie dłuższego czasu pracy, niż jak programuję dla siebie samego, dalej lubię programować i odpowiedź to tak. Podczas praktyk dużo się nauczyłem i poznałem nowe frameworki tj, nuxt i vue. 

                                                                                                                                                 Michał W. (3TI)  

Odnośniki