Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

 

W dniach 11-17 czerwca 2015 roku odbyła się w naszej szkole wizyta grupy uczniów z Niemiec – z miejscowości Warburg w Nadrenii Północnej Westfalii. Wizyta wpisuje się w realizowany od wielu lat projekt wymiany młodzieży obydwu szkół.

Dziesięciu uczniów ZS Nr 3 z klas 1LOL, 1LOI, 2LOL i 2LOI gościło w swoich domach przez tydzień swoich niemieckich rówieśników.

 

Uczestnicy wymiany ze strony niemieckieji polskiej:

Ansgar Stollburger Weronika Kania
Melanie Frewer Joanna Piwowarska
Victoria Dück Bartek Podgórski
Karoline Del Angelika Piecuska
Bastian Schmidt Katarzyna Kruk
Lea Faupel ZuzannaRejnhard
Katharina Morcinek ŻanetaDomalewska
Fabio Wenzel Michal Łada
Julian Denecke Michal Orłowski
Linda Celik Daria Kiełczewska

 

W tym roku okres pobytu objął równie weekend, co dało tym większą sposobność do nawiązania bliższych relacji z rodzinami goszczącymi. W ciągu pobytu odbyło się wiele przyjacielskich spotkań, obejmujących również kadrę pedagogiczną.

Uczestnicy wymiany mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych prowadzonych w ZS Nr 3 w Wyszkowie oraz m.in. zwiedzali, oprócz Wyszkowa, zabytki Warszawy (np. pomnik bohaterów getta, Stare Miasto i Łazienki) i Pułtuska (przewodnikiem był dr Radosław Lolo), gdzie również wzięli udział w spływie po Narwi gondolami.

Ze strony polskiej opieką gości otaczali nauczyciele Beata Czechowska (pośrednictwo językowe) i Adam Mickiewicz oraz pan Sławomir Sobolewski, absolwent ZS3, związany z Warburgiem. Opiekunami grupy z Niemiec byli wieloletni koordynatorzy wymiany – pani Gisela Mann oraz pan Georg Müller. W tym roku zaszczycił uczestników wymiany osobistym przybyciem na kilka dni dyrektor niemieckiej szkoły – pan Josef Hilkenbach. Wraz z panią dyrektor ZS Nr 3 Elżbietą Michalik oraz młodzieżą wziął również udział m.in. w przyjacielskim meczu piłki siatkowej.

Wymiana była możliwa zarówno dzięki zaangażowaniu rodzin goszczących, którym należą się wyrazy największego uznania, jak i dzięki wsparciu wielu instytucji – w tym Rady Rodziców ZS3 oraz międzyrządowej instytucji pn. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

AMM

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

 

==========================================================================================

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

W dniach od 01.06. – 06.06. 2014r. uczestniczyliśmy w wymianie polsko-niemieckiej ze szkołą Johann – Conrad – SchlaunBerufskolleg mieszczącą się w Warburgu. W naszej przygodzie wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich: Angelika Piecuska, Żaneta Domalewska, Michał Łada, Michał Orłowski, Patrycja Gorczyńska, Natalia Grzyb, Klaudia Jaszewska, Daria Kiełczewska, Zuzanna Reinhard i Karolina Chmielewska. Opiekowały się nami p. Beata Czechowska wraz z p. Marzanną Gruszczyńską. Ze strony niemieckiej koordynowali nasz pobyt – Gisela Mann oraz Georg Müller.

Podczas wymiany zwiedzaliśmy wraz z naszymi niemieckimi kolegami miejscowości: Warburg, Paderborn oraz Kassel. Ponadto codziennie uczęszczaliśmy z nimi na lekcje. Nawiązaliśmy przyjaźnie,mieliśmy kontakt z żywym językiem niemiecki oraz szkoliliśmy język angielski. Poznaliśmy historię i zabytki miejsc, w których byliśmy. Odbył się również przyjacielski mecz piłki siatkowej , w której okazaliśmy się lepsi. W czasie pobytu nie zabrakło również mniej oficjalnych, przyjacielskich spotkań.

W następnym roku to my będziemy gościć naszych niemieckich kolegów, nawiązując tym samym spotkań-wymiany trwającej od kilku lat. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu kosztów przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (DPJW) oraz Radę Rodziców w ZS3 Wyszków.

Ż. Domalewska

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Odnośniki