Rajd rowerowy – szlakiem historii Wyszkowa z 1920r.

9 września 2020

Za nami obchody setnej rocznicy bitwy warszawskiej z 1920 roku. Jako społeczność ZS3 wzięliśmy już udział w najróżniejszych uroczystościach z tej okazji. Szkoła wystawiła też sztandar na odsłonięcie popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego.
Klasa 3LOI również przeżyła to święto w odpowiedni sposób. Dnia 9 września wyjechaliśmy na wycieczkę rowerową szlakiem historii z okresu I Wojny Światowej oraz Wojny Bolszewickiej.
Pierwszy przystanek zrobiliśmy na placu miejskim, gdzie Pan Mirosław Powierza opowiedział nam różne historie związane z Wyszkowem z 1920 roku.
Mogliśmy obejrzeć jego wystawę, na której zgromadzono pamiątki dotyczące mieszkańców powiatu wyszkowskiego.
Do zdjęć dołączone były opisy wydarzeń oraz historie Wyszkowian z tamtych lat. Po wysłuchaniu ciekawie przygotowanej lekcji historii i krótkim odpoczynku pożegnaliśmy się z Panem Powierzą i wyruszyliśmy w dalszą podróż.
Po drodze zatrzymaliśmy się przy pałacu Skarżyńskich, gdzie mogliśmy obejrzeć budynek odnowiony po wojnie.
Naszym następnym celem był grób zbiorowy ofiar wojen w Kręgach. Droga była ciekawsza, gdy wyjechaliśmy z miasta i trafiliśmy na tereny rolnicze.
Mogliśmy obserwować, jak nasze najbliższe otoczenie zmieniło się w czasie żniw. Zachwyceni pięknymi widokami szybko dotarliśmy na miejsce. Tym razem to nasz wychowawca opowiedział nam historię dotyczącą tego, kto był lub mógł być złożony w grobie. Po minucie ciszy ruszyliśmy dalej, bo czekał nas ostatni punkt wycieczki.
Gdy dojechaliśmy do świetlicy w Leszczydole, wszyscy mogli w końcu wygodnie odpocząć i zregenerować siły.
Po podróży w tak szybkim tempie wszystkim zachciało się jeść i pić. Przygotowaliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski i mogliśmy porozmawiać.
W końcu przyszła pora wrócić do domu. Podsumowaliśmy z wychowawcą ten dzień szkoły, po czym – bogatsi o zdobytą wiedzę – wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Natalia Lalak i Kacper Piątek

Rajd rowerowy - szlakiem historii Wyszkowa z 1920r.