Rajdy rowerowe na 100-lecie Niepodległości – 2 x 50 km

20 września 2018

W dn. 19 i 20 września 2018 r. dwie grupy uczniów i ich opiekunów,  złożone ogółem z 83 uczestników brały udział w szkolnych rajdach rowerowych z okazji Stulecia Niepodległości na odcinkach 50-kilometrowych.  Uczestnicy, reprezentujący wszystkie poziomy klas (od pierwszej do czwartej) oraz specjalności, podjęli się wyzwania polegającego na pokonaniu ponad 50 kilometrów. Szkoła i Rada Rodziców zapewniły opiekę nauczycieli, pomoc techniczną oraz drobne przekąski i nagrody w konkursach wiedzy (te – zostaną wręczone przy Święcie 11 Listopada).

 

 (I) Rajd  rowerowy 50/50 na 100-lecie Niepodległości

 

Dnia 19 września 2018 roku grupą ogółem 50 osób z różnych klas wyruszyliśmy na  50-kilometrowy rajd rowerowy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: p. Gabriela Hryszkiewicz, p. Adam Mickiewicz, p. Krzysztof Ostrowski, p. Robert Szulęcki  i p. Mateusz Gąsiewski. Korzystaliśmy również z pomocy kolegów pochodzących z tych stron –Cyryla i Damiana. Trasa prowadziła z Wyszkowa przez Turzyn, Brańszczyk, Stare Budy, Tuchlin, Udrzyn, Porębę, Udrzynek, Brańszczyk, Turzyn do  Wyszkowa. Naszym pierwszym przystankiem był cmentarz przy ul. Nadgórze, gdzie zapaliliśmy znicze pod zbiorową mogiłą żołnierzy polskich poległych z 1920 r. oraz na grobie nieznanego żołnierza polskiego z 1939 roku, pozostającego pod szczególną opieką szkoły. Kolejnym miejscem historycznym, które zobaczyliśmy był krzyż i tablica pamiątkowa mieszkańców Bud (w lesie – w Sierakówcu), którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej oraz dwa miejsca w Porębie: mural, który upamiętnia  przejazd mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” przez tą miejscowość w 1939 roku oraz obelisk ku czci Józefa Piłsudskiego. Wszystkie zabytki związane z tym wydarzeniem dokładnie opisywał nam nauczyciel historii p. Adam Mickiewicz. Punktem kulminacyjnym wycieczki  był skansen w Brańszczyku, gdzie przywitała nas przewodnik p. Justyna Jarosz. Pani oprowadziła nas po tym miejscu, pokazała liczne eksponaty oraz opowiedziała historię tego miejsca. Po małej lekcji lokalnej historii odbyło się tam ognisko z kiełbaskami. Po krótkim konkursie wiedzy o odwiedzonych miejscach (zwycięzcy: Aleksandra Rugulska z kl. 1LOI, Dawid Szymański z 2TI oraz Kacper Borowy z 3TI) pospiesznie wróciliśmy do szkoły.

Pogoda w czasie wyjazdu była znakomita, co przesłoniło trudy związane z wyjazdem.  Na szczęście towarzyszące wyjazdowi zabezpieczenie techniczne (samochód szkolny) okazało się zbędne.

Cieszymy się, że mogliśmy przez udział w rajdzie uczcić stulecie Niepodległości.

 

Ewelina Wińska, 3LZB

 

W wyjeździe uczestniczyli:

Andrych Jan Jarosław 1LOI (LO)
Borek Izabela 1LOI (LO)
Bryk Julia Weronika 1LOI (LO)
Gajc Julia Sylwia 1LOI (LO)
Grzegorczyk Weronika 1LOI (LO)
Kaczyńska Kinga 1LOI (LO)
Kmiołek Zuzanna 1LOI (LO)
Lalak Natalia 1LOI (LO)
Lewandowski Filip 1LOI (LO)
Rogulska Aleksandra 1LOI (LO)
Skoczeń Natalia 1LOI (LO)
Wicińska Izabela Weronika 1LOI (LO)
Zalewska Kornelia Helena 1LOI (LO)
Ciszkowski Piotr 1TE (Te)
Baranowski Piotr 1TI (Te)
Groszyk Dawid 1TI (Te)
Kamiński Jakub 1TI (Te)
Kurzepa Kamil 1TI (Te)
Lipiński Jakub 1TI (Te)
Tarnożek Piotr Paweł 1TI (Te)
Deptuła Damian 2LOL (LO)
Fankidejski Patryk 2LOL (LO)
Banach Piotr 2LZA (LO)
Kmoch Maksymilian 2LZA (LO)
Liwski Adrian 2LZA (LO)
Szymański Filip 2LZA (LO)
Wiśniewski Wiktor 2LZA (LO)
Grzywacz Eryk Paweł 2TI (Te)
Nobis Kamil Jan 2TI (Te)
Runo Paweł 2TI (Te)
Subzda Mateusz 2TI (Te)
Szymański Dawid 2TI (Te)
Świercz Jakub 2TI (Te)
Wójcik Michał 2TI (Te)
Deptuła Łukasz 3LOE (LO)
Kaszubska Oliwia 3LZB (LO)
Pieńkos Cyryl 3LZB (LO)
Staśkiewicz Oliwia 3LZB (LO)
Wińska Ewelina 3LZB (LO)
Lewandowska Karolina 3TE (Te)
Szymanik Agata 3TE (Te)
Szymczuk Ewelina 3TE (Te)
Twardowski Bartłomiej Konrad 3TE (Te)
Borowy Kacper 3TI (Te)
Kędzior Marcin Dariusz 3TI (Te)

 

(II) Rajd rowerowy – cd.

 

Dnia 20 września 2018 roku odbył się rajd rowerowy na ok. 50 km z okazji 100-rocznicy odzyskania Niepodległości. Brali w nim głównie udział uczniowie klas: IV TE, IV TI wraz z trzema opiekunami: wicedyrektorem Adamem Mickiewiczem, p. Emilią Pietrzykowską oraz p. Adamem Zającem, który pełnił rolę przewodnika. Wybrał się z nami również absolwent naszej szkoły Marcin Ochmański. Nie zabrakło również pana Janusza Gałeckiego, kierowcy szkolnego samochodu, któremu jesteśmy wdzięczni za czuwanie nad nami i pomoc w dotarciu bezpiecznie do domu w razie awarii roweru (a zdarzyły się takie przypadki).
Zbiórka odbyła się o godzinie 8:30, a po godzinie 9:00 wyruszyliśmy spod Zespołu Szkół nr 3. Nasza trasa prowadziła przez Leszczydół Nowiny, później Jaszczułty, gdzie nad stawem zrobiliśmy krótką przerwę na łyk wody i nabranie sił. Następnie drogą prowadzoną przez Dalekie i Chorchosy dotarliśmy do Długosiodła. Tam przy murku upamiętniającym Święto Niepodległości zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Przy pomniku Tadeusza Kościuszki wysłuchaliśmy pana Mickiewicza opowiadającego nam o małej, ale ciekawej miejscowości, w której się znajdowaliśmy i jej zabytkach. W pobliskim parku przy kościele pw. Św. Rocha odpoczęliśmy i podziwialiśmy znajdujący się tam skansen a następnie ruszyliśmy w drogę powrotną w stronę Sieczych, gdzie mieliśmy umówione spotkanie z panią Urszulą Gałecką z tamtejszej Szkoły Podstawowej. Po krótkim posiłku, pani Urszula powitała nas uprzejmie i udzieliła nam historycznej lekcji, gdyż dokładnie tam 20 sierpnia 1943 roku odbyła się znana akcja „Sieczychy”, w której zginął Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Spotkanie było dość krótkie, lecz mimo to było pełne interesujących treści. Na koniec spotkania każdy z uczestników wpisał się do księgi pamiątkowej. Już trochę zmęczeni, ale bogatsi o zdobytą wiedzę wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu wiodącą przez Porządzie i Ochudno do Wyszkowa.

Cieszy nas, że tym wyjazdem mogliśmy włączyć się, jako druga grupa, w realizację trasy 2 x 50 kilometrów. Dla nas była to lekcja historii, który odbyliśmy jadąc pięknymi, leśnymi drogami i odwiedzając historyczne miejsca dla uczczenia Stulecia Niepodległości.

 

Ilona Jechna 4TE

 

W rajdzie uczestniczyli:

Bajorek Norbert 4TE (Te)
Bala Dominik 2LOE (LO)
Bednarski Szymon 4TE (Te)
Cholewińska Magdalena Julia 4TE (Te)
Czyż Karolina Patrycja 4TE (Te)
Gajewski Szymon 4TI (Te)
Gałązka  Karolina 2LOE (LO)
Jachacy Adrian 4TE (Te)
Jechna Ilona 4TE (Te)
Kamińska Ewa 4TE (Te)
Kuciński Dawid 2LOE (LO)
Kulesza  Patryk 4TI (Te)
Kwiatkowska Wiktoria 4TE (Te)
Lenartowicz Milena 4TE (Te)
Mielczarczyk Ewelina 4TE (Te)
Natkaniec Rafał Adrian 4TI (Te)
Pieńczuk Klaudia 4TE (Te)
Pietrzyk Kacper 4TI (Te)
Puławska Katarzyna Ewa 1LOZ (LO)
Rudnik Jakub 4TI (Te)
Sobotka Dorota 4TE (Te)
Solińska Joanna 4TE (Te)
Tarnażewska Karolina 2LOE (LO)
Wrzesiński Hubert 4TE (Te)
Żuberek Paulina Wiktoria 4TE (Te)
Żukowska Marta 1LOZ (LO)
Żurawska Aneta Cecylia 4TE (Te)
Żurawska Małgorzata 1LOZ (LO)

 

Wyróżnieni nagrodą za wiedzę podsumowującą wyjazd zostali: Ilona Jechna i Joanna Solińska.

Odnośniki