REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE w ZS 3

9 marca 2016

rek

Wielki Post nie bez powodu określa się mianem „czasu nawrócenia”. W poszukiwaniu drogi do Boga pomocny jest nastrój towarzyszący temu okresowi.  To 40 dni pokuty i wyrzeczeń, a zwłaszcza czas częstszej modlitwy, której potrzebę uświadamiają nam Drogi Krzyżowe, Gorzkie żale. To także czas, który ma nam uzmysłowić, że w naszym życiu musimy dokonywać wyborów.

Ważna jest również charakterystyczna dla tego okresu w roku liturgicznym Kościoła atmosfera wyciszenia. Powinniśmy zwolnić tempo życia, ponieważ w tym zabieganiu, natłoku spraw codziennych, często nie dopuszczamy do siebie głębszej refleksji, nie zastanawiamy się, po co żyjemy, jaki jest sens tego wszystkiego, co robimy, co jest w życiu najważniejsze. Rekolekcje wielkopostne pozwalają nam choć na chwilę zatrzymać się i pogłębić swoją wiarę.

Taki czas w naszej szkole miał miejsce od 7 do 9 marca 2016 roku, gdy młodzież ZS 3 przezywała SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE. Poprowadzone były pod przewodnictwem Ks. Roberta Śliwowskiego, administratora WSD w Łomży oraz przy współpracy kleryków.

W poniedziałek spotkanie rekolekcyjne rozpoczęło się katechezą w szkole, którą poprowadzili klerycy Marian Grochowski i Bartosz Brzostowski. Przypomnieli nam  o Bożej miłości, o grzechu oraz o znaczeniu sakramentu spowiedzi. Po tym spotkaniu uczestniczyliśmy we Mszy św., na której diakon Mateusz Cymek przypomniał prawdę o zbawieniu.

We wtorek młodzież uczestniczyła w audycji prowadzonej przez uczniów naszej szkoły o znaczeniu miłości do samego siebie. Na Mszy św. usłyszeliśmy katechezę o wolności i jej znaczeniu w życiu młodego człowieka oraz o możliwości przyjęcia Jezusa Chrystusa jako mojego Pana i Zbawiciela.

Ostatniego dnia rekolekcji spotkaliśmy się  z klerycy  przeprowadzili katechezę o Duchu Świętym za pomocą ciekawych doświadczeń (z wykorzystaniem piłki, suszarki, kamienia, gąbki i wody). Znowu podkreślali znaczenie nawrócenia i wiary w życiu człowieka. Natomiast podczas Mszy św. diakon Mateusz mówił o znaczeniu wspólnoty. Każdy mógł również odnowić przyrzeczenia chrzcielne.

Czas rekolekcji był dla każdego z nas czasem zastanowienia się nad swoim życiem i relacją do Pana Boga. Przypomniał nam również kilka ważnych prawd. Przede wszystkim jakie znaczenie powinna mieć wiara i nawrócenie, czym jest grzech i w jaki sposób możemy z nim walczyć. Kim jest osoba Ducha Świętego oraz że możemy poznać i doświadczyć Miłości jeśli osobiście przyjmiemy Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

 

Justyna Zawierucha

Odnośniki