Satyrycznie i artystycznie, czyli Dzień Nauczyciela w ZS 3

29 października 2012

Święto Edukacji Narodowej to jeden z najważniejszych momentów w roku szkolnym.  My również, jak co roku, 16 października świętowaliśmy ten dzień.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Elżbieta Michalik, dziękując wszystkim nauczycielom za trud, włożony w przekazywanie wiedzy oraz kształtowanie  serc i umysłów młodych ludzi. Złożyła wszystkim pedagogom życzenia sukcesów w życiu osobistym, jak i satysfakcji z pracy zawodowej, cytując słowa Janusza Korczaka: Dobry nauczyciel to taki, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie żąda a zapytuje. Dobry nauczyciel jak aforysta, nie poniża i nie krzyczy a zapraszając do refleksji nie traci poczucia realizmu i optymizmu. Dobry nauczyciel jest niczym Mistrz – prowadzi przez życie. Młodzież  potrzebuje mądrych przewodników po świecie i zasadach nim rządzących – kontynuowała dyr. Michalik. Jest to szczególnie ważne w roku, ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Janusza Korczaka.

 

Część artystyczna uroczystości należała już do młodzieży a trzeba przyznać, że w tym roku program był wyjątkowo bogaty.

Rozpoczęli uczniowie klas: IITE, III LOi i III LOL, którzy pod kierunkiem pani profesor Magdaleny Królikowskiej przygotowali  program satyryczny pt. Słowacki wielkim poetą był, wykorzystując skecze Kabaretu Moralnego Niepokoju oraz teksty Witolda Gombrowicza i Adama Mickiewicza we własnej, nieco kontrowersyjnej interpretacji. Zamiast znanych z II cz. Dziadów gości cmentarnej kaplicy, do Guślarza przybyli: Silny z Wojny polsko – ruskiej, Maciek Chełmicki z Popiołu i diamentu czy Natalia Siwiec, współczesna celebrytka. Być może ta nowatorska interpretacja nie spodobałaby się naszemu wieszczowi narodowemu, ale za to wzbudziła prawdziwy aplauz publiczności. Na szczęście prowadzący część artystyczną, Małgorzata Szczęsna i Patryk Pych dali dobrą radę przyszłym maturzystom, aby się na powyższą wizję nie powoływali, gdyż to grozi zaniżeniem majowych statystyk.

Salwy śmiechu wywołał również występ Cezarego Gałązki z klasy III LOi w roli profesora przepisów ruchu drogowego, który wkroczył na scenę w pełnej charakteryzacji i  przy dźwiękach Eye of the tiger zespołu Survivor, co podkreślało komiczny rys postaci, ale i doskonale odzwierciedlało temperament samego aktora.  Podobnie rzecz się miała w przypadku prześmiesznego dialogu pani profesor języka polskiego (w tej roli Aleksandra Augustynik z klasy II TE) z Mariuszem Gałkiewiczem (Mateusz Biernacki – III LOL). Mimo licznych prób, bezlitosna polonistka nie dała się skorumpować nawet proponowaną przez jego ojca (Mateusz Linka – III LOL) kawą Moccą, co prawda rozpoczętą, ale przecież liczą się intencje J  Bezlitosna nauczycielka zasypywała Mariusza gradem pytań ku uciesze publiczności.

Druga część uroczystości odbyła się pod znakiem Kuźni Talentów, czyli konkursu, ogłoszonego przez Ernesta Matlińskiego, przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, nad którym opiekę artystyczną objęły panie profesor Joanna Świętoń i Magdalena Królikowska. Celem konkursu było wyłonienie uczniów utalentowanych, o oryginalnych zainteresowaniach. Na scenie zaprezentowało się kilkunastu wykonawców, których oceniało jury konkursowe w składzie: pani dyr. Elżbieta Michalik, pan profesor Kamil Gurbała, nauczyciel języka angielskiego oraz przedstawiciel uczniów, MichGig. Wyłonienie zwycięzcy było niezwykle trudne, ponieważ artyści prezentowali wyrównany poziom. Ostatecznie pierwszą nagrodę ex aequo zdobyli: Konrad Kazimierczyk z klasy I Ti za żonglerkę tajemniczym przedmiotem o nazwie diabolo oraz Rafał Ambroziak, reprezentant klasy III TE, za wykonanie utworu hip – hopowego, do którego sam napisał tekst i muzykę.

M. Królikowska

 

Obsada:

Konferansjerzy: Małgorzata Szczęsna, Patryk Pych

Mateusz Linka (III LOL)  – ojciec

Mateusz Biernacki (III LOL) – Mariusz Gałkiewicz

Aleksanda Augustynik (II TE) – nauczycielka

Justyna Kosiorowska (II TE) – Guślarz

Urszula Banaszek (II TE) – Starzec

Mateusz Sępkowski (III LOi) – Maciek Chełmicki

Karolina Rozenek (II TE) –  celebrytka

Karol Polak (III LOi) – Silny

Cezary ałązka (III LOi) – profesor

Adrian Stopka (II TE) – uczeń Czajnik

Dawid Łach (II TE) – uczeń Głąb

Mateusz Perzanowski (II TE) – uczeń Baranek

 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Odnośniki