SEANS FILMOWY – „SYN SZAWŁA”

22 marca 2016

22 marca klasa III LOL miała okazję uczestniczyć w niezwykłej „uczcie filmowej”. Młodzież obejrzała dzieło węgierskiego reżysera, Laszlo Nemesa, pt. „Syn Szawła”, które zdobyło w tym roku Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. To także laureat Złotego Globa oraz Nagrody Krytyków. Wyjście do WOK zorganizowała pani Magdalena Królikowska.

Film opowiada historię Saula Ausländera, węgierskiego Żyda, więźnia obozu KL Auschwitz – Birkenau, członka oddziałów Sonderkommando, pracującego przy spalaniu zwłok ludzi, pomordowanych w komorach gazowych. W rezultacie codziennego obcowania z okrucieństwem, bohater zmienia się w pozbawioną emocji maszynę. Jego obroną jest obojętność. Sytuacja ulega zmianie, gdy pośród setki ciał dostrzega zwłoki syna. Od tej pory jego jedynym celem jest godne pochowanie dziecka.

Walorem filmu, który czyni dzieło niezwykle oryginalnym, jest specyficzna forma, operowanie kamerą bez ukazywania panoramicznej przestrzeni a zamiast tego tzw. „mały kadr”, dzięki któremu widz staje się jakby członkiem akcji.

„Syn Szawła” zrobił na młodzieży naprawdę ogromne wrażenie, o czym mogło świadczyć choćby milczenie zaraz po seansie i cisza w drodze powrotnej do szkoły. Dzieło było także doskonałym wyjściem do rozważań na lekcjach języka polskiego, dotyczących literatury obozowej.

Magdalena Królikowska

Odnośniki