Śladami historii Żydów i przeszłości Ziemi…

16 marca 2015

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego i Muzeum Historii Żydów polskich „Polin”  to dwa miejsca ,które odwiedzili 16 marca 2015 roku  w Warszawie  uczniowie klasy  III LEA wraz z wychowawcą –  Marzanną Kowalczyk  oraz panią Agatą Zawadzką . Muzeum Geologiczne eksponuje  zagadnienia budowy geologicznej Polski: różnorodne okazy skał, minerałów, skamieniałości ułożonych w 8 wystaw stałych, a także szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej oraz rekonstrukcję dinozaura – dilofozaura. To wspaniałe miejsce dla osób interesujących się budową Ziemi , przede wszystkim  maturzystów planujących egzamin z geografii. Jednak historia Żydów szczególnie zaciekawiła uczestników wycieczki.  Wielkie wrażenie robi sam gmach muzeum „Polin”– nowoczesny… Dzięki wystawie „1000 lat historii Żydów polskich” otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania: skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce, w jaki sposób ten kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradzało  się życie żydowskie…. Niezwykłość tego muzeum objawia się poprzez nowoczesność: wystawa ma charakter narracyjny: jest opowieścią, prezentowaną przez liczne instalacje scenograficzne i interaktywne, modele, dzieła sztuki, multimedia. Zwiedzający mają możliwość przypatrzenia się z bliska obiektom, a  historia ta jest o tyle ciekawa, że wyświetlane są nagrania z osobami, które były Żydami lub miały z nimi bliski kontakt. Zdumiewający jest fakt, jak wielu obcokrajowców (a zwłaszcza Żydów) interesuje się tym obiektem muzealnym. Wiele osób z Gwiazdą Dawida na ubraniu zapoznawało się z kartami przeszłości.

                                                                                                                  Aleksandra Kołodziejczyk , klasa IIIEA

Odnośniki