Śladami kultury żydowskiej i prawosławnej

28 października 2015

    W środę 28 października 2015 r. uczniowie klasy 2 LOL wraz z wychowawczynią panią Agatą Zawadzką oraz księdzem Andrzejem Czyżewskim wybrali się na Podlasie. Tematem przewodnim była wielokulturowość. Odwiedziliśmy kolejno: Tykocin, Białystok i Supraśl. Podczas podróży nasze koleżanki prezentowały ciekawostki o tych miejscowościach.

Wizyta w muzeum w Tykocinie dostarczyła nam wiele wrażeń oraz wiedzy o judaizmie. Lekcja muzealna, pod tytułem „Jak świętują Żydzi” przybliżyła nam znaczenie żydowskich świąt tj.: Szabat, Rosz ha-Szana, (Nowy Rok, Święto Trąbek), Sukkot (Święto Szałasów), Chanuka (Święto Świateł), Purim oraz towarzyszące im obrzędy i rytuały. Z kolei w  tykocińskiej Wielkiej Synagodze, drugiej co do wielkości w Polsce, zobaczyliśmy najważniejsze żydowskie przedmioty wykorzystywane podczas świąt oraz codziennego użytku.

Kolejnym punktem naszej wyprawy był Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Sztuka „Glany na glanc” w  reżyserii Krzysztofa Rekowskiego świetnie nawiązywała do tematu  wycieczki. W spektaklu przedstawiona była postać Żyda – adwokata oraz skinheada aresztowanego za śmiertelne pobicie Hindusa. Poruszyła nas niezwykle emocjonalna gra aktorów. Zrozumieliśmy, że problem dyskryminacji rasowej, nacjonalizmu jest wciąż aktualny. Mieliśmy również szansę porozmawiać z aktorami.

Na koniec pojechaliśmy do Muzeum Ikon w Supraślu, gdzie podziwialiśmy sztukę sakralną prawosławia oraz obejrzeliśmy film o pisaniu ikon. Zachwycił nas niesamowity klimat tego miejsca.

Warto było odwiedzić ten region Polski i poznać jego kulturę. Wspólny wyjazd ubogacił każdego z nas.

Weronika Skalik, klasa 2 LOL

Odnośniki