Śródziemnomorskie inspiracje

17 listopada 2021

W środę 17 listopada odwiedzili nas niezwykli goście: Alice z Włoch i Laura z Hiszapnii. Dziewczyny są wolontariuszkami Europejskiego Korpusu Solidarności i w ramach swoich zadań m.in.odwiedzają szkoły opowiadając o swoich krajach oraz przygotowując różnego rodzaju warszaty dla uczniów. W zajęciach przygotowanych przez wolontariuszki wzięli udział uczniowie dwóch klas: 2 LL oraz 3 LL4.
Dziewczyny w bardzo zajmujący sposób przekazywały fakty i ciekawostki dotyczące ich krajów. Alice mówiła o atrakcjach turystycznych Włoch, wspominając mniej lub bardziej znane miejsca na mapie swojego kraju. Mówiła o różnych typach makaronów, oraz o tym, że zazwyczaj jego konkretny kształt łączy się z określonym sosem. Zwróciła naszą uwagę na fakt, że pomimo, że narodowe kolory Italii to zielony, biały oraz czerowony, to drużyna narodowa nosi niebieskie stroje. Wspomniała o różnorakich włoskich słodyczach, które często mają charakter regionalny, a także o hucznie obchodzonym przez Włochów karnawale. Zobaczyliśmy zdjęcia ze znanego na całym świecie karnawału w Wenecji. Mówiła również o dorobku kulturowym Włochów, o muzyce, filmie, architekturze. Usłyszeliśmy o Dante Alighierim i jego „Boskiej Komedii”, o filmie „Życie jest piękne” wyreżyserowanym przez Roberto Benigniego czy o kontrowersyjnym wokaliście Måneskin, który wygrał Eurowizję w 2021r. Okazało się również, że Włochy mają 55 zabytków, które znajdują na liście dziedzictwa kulturowego Unesco, co sprawia, że obok Chin mają najwięcej miejsc tam wpisanych.
Laura, natomiast, zaprezentowała nam swój kraj, skupiając szczególną uwagę na jego kulturowej i językowej różnorodności oraz na przeróżnych tradycjach. Pokazała, jak bardzo różnią się od siebie języki używane przez Hiszpanów. Mogliśmy usłyszeć dzień dobry po kastylijsku, katalońsku, galicyjsku, a także w języku Basków. Okazało się, że mowa mieszkańców kraju Basków w niczym nie przypomina kastylijskiej odmiany Hiszpańskiego, która uważana jest za język podstawowy na terenie współczesnej Hiszpanii. Usłyszeliśmy o różnych, czasem trudnych do zaakceptowania, hiszpańskich tradycjach takich jak Corrida, La Tomatina czy gonitwa byków w Pampelunie. Obejrzeliśmy filmik, na którym hiszpańska rodzina zjada 12 winogron w rytm uderzeń zegara wybijającego północ, świętując w ten sposób nadejście nowego roku kalendarzowego. Wolontariuszka wspomniała, że w jej kraju hucznie obchodzi się Święto Trzech Króli; w ten dzień orgaznizowane są procesje, a dzieci czekają na upragnione prezenty. Pokazała nam przeróżne zdjęcia, na których mogliśmy podziwiać niesamowite miejsca takie jak kościół Sagrada Familia, zespół pałacowy Al hambra czy śwątynia w Kordobie. Laura mówiła również o pozostałościach po trwającej siedem wieków arabskiej dominacji na Półwyspie Iberyjskim, i to zarówno w architekturze jaki i w języku.
Po warsztatach, pełni nowej wiedzy, wybraliśmy się na spacer ulicami Wyszkowa, który zakończył się wspólną wizytą w pizzerii. Mogliśmy jeszcze trochę porozmawiać i zacieśnić nasze relacje. Dziękujemy Stowarzyszeniu Promocji Wolontariatu oraz Wymiany Międzynarodowej z Pułtuska za umożliwienie tego spotkania. Liczymy na dalszą współpracę i kolejne spotkania z naszymi nowymi znajomymi. Wiemy, że wolontariuszkom bardzo podobało się w naszej szkole i wyraziły również chęć ponownego odwiedzenia nas. Już nie możemy się doczekać…

Śródziemnomorskie inspiracje

Odnośniki