Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia 2021

Już w czwartek 22 kwietnia będziemy obchodzić po raz kolejny Światowy Dzień Ziemi, które jest największym na świecie świętem ekologicznym powstałym w 1970 roku. Do Polski dotarło ono trochę później, bo w 1990 roku. Obecnie, aż 192 kraje co roku włączają się w jego obchody. Głównym celem tego wydarzenia jest uświadomienie ludziom, jak ważna jest ich rola w życiu naszej Planety, jak powinni brać za nią odpowiedzialność oraz przekazanie, z jakimi ekologicznymi problemami się współcześnie zmagamy.

Form na obchody Dnia Ziemi jest wiele. Kraje z całego świata organizują różne spotkania, festyny, zbiórki mające zintegrować ludzi i wzbudzić w nich chęć do ochrony środowiska. Niestety z powodu wciąż trwającej pandemii, nie wszystko może być organizowane, jak to tradycyjnie bywało, jednak dzięki możliwości dostępu do urządzeń telekomunikacyjnych, większość eventów przeniesionych zostaje w sferę online. Oczywiście, nie można zapominać o tym, że sami możemy przyczynić się do porządku naszego środowiska m.in sergegując śmieci, zbierając je z okolicy, nie kupując foliowych reklamówek, a na zakupy zabierając te wielokrotnego użytku. Pomysłów na wprowadzenie nowych nawyków, które mają pomóc Ziemi jest całe mnóstwo. Internet to skarbnica wiedzy, więc może warto właśnie tam poszukać inspiracji.

Cechą szczególnie wyróżniającą Światowy Dzień Ziemi, są wzbogacające je hasła, które mają zaakcentować konkretny problem środowiska, lub mające pobudzić nas do konkretnej działalności. W roku 2020 hasłem przewodnim było “Działania na rzecz ochrony klimatu”. W tym zaś, 2021 roku brzmi ono “Przywróć naszą Ziemię”. Motyw ten mówi nam przede wszystkim o tym, że nasze codzienne wybory mogą mieć wpływ na to, czy nasza planeta będzie się cieszyła dobrym zdrowiem przez jeszcze długi czas, czy może niekoniecznie.

Warto więc przyczynić się odbudowy naszego środowiska. Niech tegoroczne hasło towarzyszy nam nie tylko 22 kwietnia, ale niech stanie się ono mottem i motywatorem do podejmowania działań na rzecz ochrony Ziemi.

Maria Kucharczyk kl. 2LZ4

Odnośniki