Święto Niepodległości 2017

11 listopada 2017

11 Listopada rokrocznie obchodzimy święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r. po 123 latach zaborów. W naszej szkole to jedna z najważniejszych uroczystości; w tym roku uroczysta akademia odbyła się w poniedziałek 13 listopada. Obchody rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Michalik, która skierowała do całej społeczności szkolnej słowa, wprowadzające w klimat rocznicowy. Część artystyczną spotkania wypełniły przygotowane przez uczniów klas młodszych występy.

Kilka dni wcześniej w szkole zostały przeprowadzone eliminacje, gdzie komisja wyłoniła klasy, które mogły zaprezentować swoje pomysły. W tym roku panowała spora swoboda w doborze formy prezentacji tematu „niepodległość”. Znalazły się m.in. plakaty, pieśni, wiersze oraz pokaz mini musztry. Po wypowiedzi Pani Dyrektor, została przedstawiona prezentacja nosząca tytuł  ” 11 Listopada” przygotowana przez dwóch uczniów Jakuba Grodzickiego z klasy II LOI oraz Marcina Kędziora z klasy II TI. Część artystyczną rozpoczęto pokazem mini musztry wojskowej przez klasę II LOE. Pozostałe osoby zaprezentowały:

  • „Piechota” utwór zagrany i zaśpiewany przez uczniów z klasy I TE Piotra Nowaka i Marcina Makowskiego;
  • Wiersz „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą” Leopolda Staffa w wykonaniu Karoliny Lewandowskiej z klasy II TE;
  • Piosenka pt. „Mury” zagrana i zaśpiewana przez uczennice z klasy I LOE w składzie Klaudia Owsianko, Karolina Tarnażewska i Julia Iwańska;
  • Wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim” zaprezentowała przedstawicielka klasy II LOL Wiktoria Pamrowska;
  • „Biały krzyż” w wykonaniu chóru z klasy II LOT;
  • „Gawęda o miłości Ziemi Ojczystej” Wisławy Szymborskiej to wiersz w wykonaniu uczennic z klasy III TE Karoliny Soból i Anety Żurawskiej;
  • „Dziewczyno z granatem” to piosenka z filmu „Czas honoru” w wykonaniu Aleksandry Zawadzkiej z klasy I LOI;
  • „Ciche wyzwolenie” to autorski wiersz Karoliny Karpińskiej z klasy I LOL, którego recytacji gotowa była się podjąć Aleksandra Gregorek również z tej samej klasy;
  • „Polskie kwiaty” to utwór zaprezentowany przez dwie uczennice klasy I LZA Sylwię Grzegorczyk oraz Weronikę Wojtaszek;

Na sam koniec wszyscy uczestnicy uroczystości na czele z Natalią Sieńkowską z klasy III LOL zaśpiewali na stojąco utwór „Pierwsza Brygada”.

W trzeciej i ostatniej części wspólnego spotkania Pani Sylwia Ludwikowska przekazała nam informacje o wyjeździe do Anglii w ramach projektów unijnych. Taki wyjazd z czerwca i lipca 2017 roku przybliżyli nam uczniowie klasy IV TI Anita Piotrowska oraz Dawid Łach. Na sam koniec zostały wręczone dyplomy wszystkim uczestnikom tego wyjazdu.

Uroczystość mieli zaszczyt poprowadzić Wiktoria Pamrowska i Jakub Grodzicki. Za przygotowanie i czuwanie nad całą akademią odpowiedzialni byli Pani Agnieszka Wydryszek, Pan Robert Szulęcki oraz Pan Adam Mickiewicz.

Równocześnie uczniowie przygotowali prace plastyczne, dotyczące tematyki związanej ze świętem 11 Listopada. Z przekazanych prac wyróżniał  wizerunek orła wyrywającego się z pęt – Aurelii Relugi z klasy 1LOL.

Przed nami przygotowania do 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – wszyscy liczymy na to, że z udziałem i zaangażowanie młodzieży uda się jak najpiękniej uczcić ten jubileusz.

Wiktoria Pamrowska

Odnośniki