Święto Niepodległości w ZS3

11 listopada 2016

 Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Ustanowione zostało dopiero w kwietniu 1937 roku.  Jak co roku, w naszej szkole, z tej okazji odbyła się akademia. Rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu państwowego. Następnie swoje przemówienie na temat tego święta, wygłosiła Pani Dyrektor Elżbieta Michalik, wprowadzając wszystkich uczniów oraz nauczycieli  w stan zadumy oraz patriotyczny nastrój.

 

 

 

„Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!

Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,

Na którym z lochu, co był twą stolicą,

Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem (…)”

Leopold Staff

 

 

Najważniejszym elementem uroczystości był występ klasy 1 LOL, która zaprezentowała krótki, refleksyjny program artystyczny. Interpretowano takie wiersze jak: „Niepodległość” – Wiktoria Pamrowska, „Taki kraj” – Wiktoria Dąbkowska oraz „Nad głębiami” – Małgorzata Abramczyk. Widzowie mieli okazję usłyszeć pieśń „Rota”, zagraną na skrzypcach przez Kalinę Kur oraz Wiktorię Gajewską. Dwie uczennice, Kinga Czyż oraz Wiktoria Gajewska zaśpiewały piosenkę „Biały Krzyż” przy oprawie muzycznej, składającej się ze skrzypiec – Kalina Kur oraz gitary – Piotr Gałązka. Po zakończeniu programu artystycznego, wprowadzony został sztandar szkoły.

Następnym punkterm akademii było przedstawienie prezentacji oraz filmiku przygotowanych przez uczniów z klasy 4TI. Opowiadaniem o Święcie Niepodległości zajął się Mateusz Zając, ukazując różne ciekawostki lub nieznane dotąd historie. W ten sposób wzbudził zainteresowanie uczniów. Zaraz po prezentacji, wyświetlony został okolicznościowy filmik zmontowany przez Roberta Parzuchowkiego, Jakuba Burghardta oraz Alberta Królikowskiego. Dotyczył on oczywiście tego święta, a przedstawiony został w dość nietypowej formie  – ankiecie ulicznej. Oglądanie przysporzyło widzom wiele radości, jednakże stało się również ważną lekcją historii.

Akademię o Święcie Niepodległości prowadzili uczniowie z klas humanistycznych 1 LOL – Weronika Wiśniewska oraz 2 LOL – Michał Zawistowski. Opieką nad uczniami oraz koordynacją artystyczną zajęli się: Pan Adam Mickiewicz, Pan Robert Szulęcki oraz Pani Agnieszka Wydryszek. Uroczystość z okazji Święta Niepodległości zakończyła Pani Dyrektor, dziękując wykonawcom oraz opiekunom, a także podsumowała jak ważne jest to święto dla wszystkich Polaków.

 

 

                                                                                                                           Zuzanna Kukwa 1 L0L

Odnośniki