Święto Niepodległości w ZS3

13 listopada 2014

11 listopada 2014r obchodziliśmy 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia, 1918r, po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Z tej okazji 13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia.

Poeta Tadeusz Kubiak pisał:
„Gdzie dom poety w Czarnolesie,
gdzie nurtem śpiewnym płynie Wisła(…)
tu wszędzie Polska, tu – Ojczyzna!”
– te patetyczne słowa doskonale pasują  do  czwartkowej uroczystości.
Na początek głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Michalik. Wypowiedź była skierowana szczególnie do młodzieży i dotyczyła miłości do ojczyzny, tego, jak można służyć Polsce. Dostaliśmy również pracę domową – należało wyjaśnić słowo „rozmaryn” oraz wpisać dwie pierwsze zwrotki „Roty” do zeszytu. Część artystyczną poprowadzili Mateusz Zając i Natalia Rosa. Uczeń IITI przedstawił referat o I wojnie światowej w formie prezentacji multimedialnej. Następnie przyszła kolej na patriotyczne pieśni i wiersze. Wśród występujących były uczennice klasy IIILOL zaprezentowały się w utworach „Legiony”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitają pąki białych róż”. Patetyczny charakter akademii podkreśliło zaśpiewanie przez młodzież „Roty”. Wiersze m.in. Wisławy Szymborskiej, Ignacego Krasickiego oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zinterpretowali głównie pierwszoklasiści.  Maryla Modzelan zaśpiewała utwór pt. „Tchnienie wolności”, kończąc uroczystość podniosłym akcentem i robiąc duże wrażenie na widowni. Część artystyczną przygotowali nauczyciele: Robert Szulęcki, Adam Mickiewicz i Agnieszka Wydryszek.
Spotkanie było pewnego rodzaju lekcją patriotyzmu oraz okazją do refleksji, zadumy.
Uczniowie ukazali niezłomność naszych przodków, którzy do dziś są autorytetem dla kolejnych pokoleń.

 

Olga Karasiewicz

Odnośniki

Skip to content