15 września, zakończył się nabór dla pracodawców do udziału w pilotażu skróconego czasu pracy z zachowaniem wynagrodzenia. 16.09.2025 r. ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w trakcie spotkania w Ministerstwie Pracy ogłosiła końcową liczbę wniosków, które zostały złożone - jest ich aż 1994!
Pracodawcy ze wszystkich sektorów gospodarki mogli składać wnioski o udział w dobrowolnym programie pilotażowym skróconego czasu pracy z zachowaniem wynagrodzenia. Na ich przygotowanie i wypełnienie mieli czas od 14 sierpnia 2025 do 15 września 2025.
Wnioski złożyło 1994 przedsiębiorstw i instytucji – to świadczy o innowacyjności polskich firm oraz o dojrzałości naszej gospodarki i rynku pracy.
„Wśród wniosków pojawiły się bardzo różne typy instytucji i przedsiębiorstw: mniejsze firmy, duże organizacje, instytucje publiczne i oczywiście instytucje prywatne. Ta różnorodność pozwoli nam na przetestowanie skrócenia czasu pracy z zachowaniem wynagrodzenia w różnych kontekstach, w różnych uwarunkowaniach, w różnych modelach organizacji pracy”
– mówiła ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Doświadczenia innych państw pokazują, że skrócony czas pracy z zachowaniem wynagrodzenia jest korzystny zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Nie ma jednak jednego słusznego modelu jego wprowadzania.
Skrócanie czasu pracy musi odbywać się w sposób dostosowany do specyfiki danej branży i danej firmy. Właśnie, dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje pierwszy w tej części Europy pilotaż skróconego czasu pracy z zachowaniem wynagrodzenia.
W Ministerstwie Pracy została powołana specjalna komisja, która oceni złożone wnioski. Lista projektów rekomendowanych do realizacji zostanie ogłoszona do 15 października 2025.
Wybrane firmy i instytucje będą miały czas do końca roku, żeby przygotować się do skrócenia czasu pracy. 1 stycznia 2026 ruszy zasadniczy etap pilotażu. Pracodawcy będą przez rok testować, jak wybrane przez nich modele skrócenia czasu pracy z zachowaniem wynagrodzenia będą sprawdzać się w praktyce.
Ministerstwo Pracy będzie zbierać dane od pracowników i pracodawców przez cały czas trwania pilotażu i po jego zakończeniu. Wtedy zostanie przygotowany raport podsumowujący testowane rozwiązania i zostanie dokonana analiza możliwości ich realizacji na szerszą skalę.
Ośmiogodzinny dzień pracy wprowadzono w Polsce 107 lat temu, a wolne soboty ponad 50 lat temu. W tym czasie wiele się zmieniło. Nowe technologie znacząco podniosły efektywność pracy, a wiele krajów, firm i instytucji już dziś skraca czas pracy.
Korzyści jest wiele. Pracownicy mogą cieszyć się większą równowagą między życiem zawodowym i prywatnym, większymi możliwościami samorozwoju, dłuższą aktywnością zawodową. Pracodawcy mogą z kolei obserwować wzrost efektywności i kreatywności pracowników, spadek liczby błędów i wypadków, a także większą konkurencyjność na rynku pracy.
Opracowała: Renata Lalak
















