Miesiąc bez ławek i plecaka? Czyż taka propozycja nie brzmi świetnie dla młodego człowieka w 4 klasie w technikum? Oczywiście, że tak! Jeśli plecak, to tylko po to, by móc spakować do niego nowe doświadczenia.
Czterech uczniów klasy 4TI w lutym 2025 roku odbyło miesięczne praktyki w firmie Mevspace w Wyszkowie. Nasi praktykanci, wyposażeni już w niemałą wiedzę, mieli okazję do poznawania i rozwijania umiejętności kluczowych w ich zawodzie. Uczniowie bacznie przyglądali się zarządzaniu infrastrukturą serwerową, zajmowali się zagadnieniami optymalizacji oraz monitorowaniem systemów informatycznych. Poznawali tajniki konfiguracji i konserwacji serwerów jednocześnie dbając o zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury IT. Tematykaimplementacji i testowania nowych rozwiązań technicznych oraz integracji danych a także administrowanie powyższymi również nie były obce praktykującej młodzieży. Młodzi informatycy zgłębiali wiedzę również w zakresie tworzenia dokumentacji technicznej, planowania lokalnych sieci internetowych, czy montowaniu serwerów od podstaw.
Jesteśmy pewni, że zdobyte nowe umiejętności i doświadczenie zaowocuje świetnymi rozwiązaniami w przyszłości i będzie wykorzystywane w codziennej pracy naszych uczniów.
Poniżej przedstawiamy opinie młodych zdolnych, którzy odbyli praktykę w firmie Mevspace:
Odbyłem praktyki zawodowe w serwerowni Mevspace w Wyszkowie. Trwały one 4 tygodnie i przez ten czas nabyłem wiele nowych umiejętności i przez doświadczenie pracowników, mogłem czerpać wiedzę. Panowała miła i można powiedzieć że rodzinna atmosfera, każdy był pomocny oraz starał się nas nauczyć i wyjaśnić to, czego nie rozumieliśmy lub nie wiedzieliśmy jak to zrobić. Nauczyłem się jak montować serwery od zera, jak wygląda przygotowanie serwerów do sprzedaży. Ciekawa była też inwentaryzacja, dzięki której dowiedziałem się co jest potrzebne do funkcjonowania takiej serwerowni. Całe praktyki uważam za bardzo udane i z chęcią bym je powtórzył, gdyby byłą taka okazja.
Praktyki w MevSpace które odbyłem były bardzo jakościowo spożytkowane, zyskałem wiele potencjalnie przydatnych w przyszłości znajomości. Nauczono mnie również podziału zleceń w zespole oraz funkcjonowania firmy. Powierzano mi wiele zadań, jeżeli na niektóre nie znałem odpowiedzi instruowano mnie co i jak. Podobało mi się również podejście pracowników do swoich obowiązków które wykonywali bardzo sumiennie i pokazywali nam rozwiązania najczęściej pojawiających się trudności. Przełożeni również wykazywali się ogromną wyrozumiałością wobec pracowników co bezpośrednio przekładało się na miłą atmosferę w firmie. Mevspace jest ciągle rozwijającą się firmą co pozwoliło na bycie świadkiem opracowywania rozwoju firmy w najbliższych latach oraz planowania sieci internetowej na potrzeby pokoju komunikacyjnego.
Odbyta przeze mnie praktyka zawodowa w firmie MEVSPACE Sp. z o. o pozwoliła mi zdobyć praktyczne umiejętności z zakresu diagnostyki i obsługi serwerów. W trakcie praktyki nauczyłem się korzystania z różnych programów diagnostycznych, diagnozowania usterek serwerów i ich podzespołów. Poszerzyłem moje umiejętności techniczne i manualne poprzez wymianę podzespołów komputerowych oraz składanie serwerów. Myślę że nabyte umiejętności przydadzą mi się w przyszłej pracy zawodowej.
Jako nauczyciel informatyki, zawsze szukam nowych sposobów, aby moje lekcje były bardziej angażujące, interaktywne i dostosowane do potrzeb współczesnych uczniów. W dzisiejszych czasach, gdy technologia sztucznej inteligencji (AI) rozwija się w zawrotnym tempie, postanowiłem połączyć jej możliwości z popularnym narzędziem do projektowania graficznego – Canvą. To połączenie otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości w nauczaniu informatyki, pozwalając uczniom nie tylko zdobywać wiedzę, ale także rozwijać kreatywność i umiejętności praktyczne.
Sztuczna inteligencja to prawdziwa rewolucja, w której mamy okazję uczestniczyć.
W ostatnich latach dynamicznie rozwijają się 3 kluczowe obszary IT: sztuczna inteligencja (AI), cyberbezpieczeństwo i rozwiązania chmurowe. Istotne umiejętności to m.in. machine learning, Python, integracja technologii AI i Big Data, a także zarządzanie tożsamością i bezpieczeństwem w sieci. Ponadto, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów full-stack, którzy łączą różne technologie, takie jak programowanie, automatyzacja procesów i integracja chmurowa. W kontekście nowych technologii ważne stają się także umiejętności w zakresie systemów IoT, AR/VR, a kluczowe stają się również kompetencje miękkie, szczególnie w zarządzaniu projektami technologicznymi.
Wobec rosnącej potrzeby adaptacji do nowoczesnych technologii, firmy coraz częściej poszukują specjalistów, którzy nie tylko posiadają umiejętności techniczne, ale również posiadają doświadczenie, rozumieją potrzeby biznesowe i potrafią zarządzać zmianami. Zdolności w zakresie automatyzacji procesów, integracji systemów oraz skutecznej komunikacji stają się kluczowe, pozwalając na efektywną pracę. Rozwój umiejętności w tych obszarach jest niezbędny, aby sprostać wymaganiom dynamicznie zmieniającego się rynku IT.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem na stronie ITwiz
link: https://itwiz.pl/z-jakich-obszarow-it-warto-podnosic-kwalifikacje/
Piotr Rzemek 5 TP
Dzień Bezpiecznego Komputera został ustanowiony w Polsce w 2004 roku przez Fundację Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) i jest obchodzony 12 października.
W tym dniu promujemy bezpieczeństwo komputera i zasady odpowiedniego posługiwania się technologiami komputerowymi. Stosując niżej wymienione zasady unikniemy zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.
Pamiętaj o:
- aktualizacji oprogramowania w swoim komputerze;
- zainstalowaniu solidnego oprogramowania antywirusowego;
- tworzeniu silnych haseł;
- włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego;
- nieklikaniu w podejrzane linki;
- dbaniu o swoją prywatność tworzeniu kopii zapasowych swoich danych.
Katarzyna Buźniak