SZLAKIEM LEGEND…LUBLIN, ZAMOŚĆ, KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ

23 października 2015

W dniach 21-23 października 2015 roku klasy 3 TI oraz 3 TE udały się na wycieczkę do Zamościa, Lublina oraz Kazimierza Dolnego pod opieką Pani J. Świętoń, Pani E. Sawicz-Bakuły oraz Pana R. Szulęckiego. Zgodnie z harmonogramem, pierwszego dnia uczniowie zwiedzali miasto idealne, w którym panuje symetria, przejrzysty ład architektoniczny czyli Zamość. Poznali historię tego niezwykłego miejsca, a także dzieje całej rodziny Zamojskich, czyli założycieli twierdzy. Zobaczyli wiele cennych i bardzo dobrze zachowanych zabytków, m.in. Katedrę p.w. Św. Tomasza, rynek główny oraz zrekonstruowane mury obronne miasta. Kolejny dzień rozpoczął się od śniadania na Starym Mieście w Lublinie. Wrażeń dostarczyła uczestnikom wycieczki wędrówka Lubelską Trasą Podziemną, a zwłaszcza wzbogacona światłem i dźwiękiem ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina i jego cudownego ugaszenia. Przewodnik nie zapomniał też o najcenniejszym zabytku Lublina, młodzież zobaczyła Kaplicę Świętej Trójcy ze słynnymi freskami, znajdującą się w zamku. Następnym punktem wycieczki było odwiedzenie jednego z miejsc pamięci – obozu koncentracyjnego w Majdanku. Zaduma, współczucie dla osób, które straciły tam życie towarzyszyły młodzieży i opiekunom przez dłuższy czas. Piękno i magia Lublina pomogły wrócić im do rzeczywistości i na nowo podziwiać i poznawać historię rysującą się w murach starych kamienic. Uczniowie klas poznali wiele legend pojawiających się od początku istnienia miasta i odwiedzili mnóstwo fascynujących i wartych uwagi miejsc. Ostatnim punktem wycieczki, jaki zrealizowali podróżnicy, był Skansen – Muzeum Wsi Lubelskiej oraz zwiedzanie Kazimierza Dolnego nad Wisłą.

Harmonijne widoki podczas mniej sprzyjającej pogody zakończyły wycieczkę w efektowny sposób.

 

Kalina Kuczyńska i Paulina Dąbkowska – uczennice klasy III TE

 

(ESB)

Odnośniki