„Trzej Muszkieterowie” w Młodzieżowej Akademii Teatralnej

18 grudnia 2018

18 grudnia uczniowie klas pierwszych z naszej szkoły obejrzeli spektakl pod tytułem “Trzej Muszkieterowie” w wykonaniu Teatru Alatyr . Osobą, która wprowadziła nas do przedstawienia, był Marek Napiórkowski, a na zakończenie kilka słów o scenografii powiedział scenograf telewizyjny – pan Marcin Masztalerz.

Spektakl, którego byliśmy świadkami, faktycznie był swobodną adaptacją słynnej powieści Aleksandra Dumasa pod tym samym tytułem. Sposób ujęcia tematu był jednak oryginalny i zaskakujący – aktorzy pokazali bowiem prywatną próbę przed prawdziwym pokazem.
Wszystkich aktorów było czterech, w tym tak naprawdę tylko dwóch przedstawiało historię i to w zabawny sposób. Korzystali z lalek, którymi sprawnie się posługiwali. Nie mieli kłopotu ze zmianami w ich wyglądzie , bez trudu modyfikowali swój głos, co swoją drogą świadczy o niesamowitej wprawie. Jeden z dwójki aktorów w tle grał dźwiękowca, który niczym człowiek orkiestra posługiwał się zręcznie wszystkim, co miał pod ręką i (być może zbyt emocjonalnie) wczuwał się w aktualną scenę. Czwarty aktor również nie był gorszy, dbał o jak najefektywniejsze przekazywanie rekwizytów oraz pilnował odpowiedniej kolejności odgrywanie scenariusza. Ta dwójka przez całe przedstawienie próbowała zwrócić na siebie uwagę, jako że nie mogli się cieszyć “głównymi rolami”. To działanie, jak to po przedstawieniu powiedział prowadzący, “lizanie szafy”, zostało zauważone przez widzów, tak samo jak sama sprawność ruchowa, swoboda z jaką się przemieszczali po scenie i ich głos, który było słychać nawet na końcu widowni. Komizm całego spektaklu, talent aktorów, ich gra w tle oraz wszystkie planowane improwizacje, nieporozumienia, bałagan stworzyły razem niezapomniany spektakl, który z pewnością zainteresował wszystkich obecnych.

Niestety, wszystko ma swój kres. Na zakończenie spotkania aktorzy i gość specjalny krótko skomentowali występ, zostaliśmy również zaproszeni na kolejny spektakl Teatru Alatyr w ramach Młodzieżowej Akademii Pan Hilary. Jest się z czego cieszyć! Widzimy się 25 stycznia!

Kacper Piątek, klasa I LOI

Odnośniki