TYDZIEŃ MATEMATYKI W ZS3

12 marca 2024

Marzec jest miesiącem MATEMATYKI. Dzień Matematyki został wpisany do kalendarza świąt nietypowych: 9 marca – Dzień Polskiej Statystyki, 12 marca – Dzień Matematyki, 14 marca – Dzień liczby Pi.

Aby uczcić te szczególne dni uczniowie na lekcji matematyki oraz angielskiego z Izabelą Zbrzeźniak, brali udział w grach i wykładach matematycznych.

W tym roku tematem przewodnim Dnia Matematyki była matematyka w ekonomii. Na lekcji matematyki uczniowie mogli poczuć się jak gracze inwestujący na giełdzie. Poznając terminologię giełdową rozwiązywali łamigłówki i zadania, które miały sprawić im przyjemność, a nie być kolejnym testem.

Data 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi, dlatego 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Tego dnia uczniowie mieli przyjemność wysłuchać wykładu dr hab. Marka Szurka „Podziwu godna liczba PI”. W trakcie wykładu dokonana została interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi”, w którą wplecione zostały ciekawostki związane z liczbą Pi. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą – pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.

Love math, change the world.

Katarzyna Nikodemska

Odnośniki