Uczniowie ZS Nr 3 na spotkaniu ze sztuką De Facto

1 grudnia 2017

Uczniowie ZS Nr 3 na spotkaniu ze sztuką De Facto Uczniowie ZS Nr 3 na spotkaniu ze sztuką De Facto

„Stowarzyszenie „De Facto” konsekwentnie od kilku lat działa na polu usuwania barier w dostępie osób niewidomych do kultury. Prowadzi jedyny w Polsce Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg” i organizuje Festiwale Kultury i Sztuki . W 2015 Stowarzyszenie De Facto nagrodzone zostało medalem Laude Probus, najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Prezydenta Miasta Płocka.” Stowarzyszenie „De Facto” jest animatorem kultury, producentem spektakli teatralnych z udziałem osób niewidomych, m.in. „ Laska czyli ergonomiczna miłość do życia” , smutek ukazanej w nim rzeczywistości zostaje zastąpiony wartościami, wobec których nie jest on już na miejscu. Drugi spektakl „ Kto nie ma, nie płaci”,  sztuka Dario Fo, włoskiego dramaturga, laureata Nagrody Nobla. Historia jest dość prosta, w sposób groteskowy aktorzy prezentują dzień z życia dwóch małżeństw – Antonii i Giovanniego oraz Margherity i Luigiego, którzy jak wiele innych osób muszą walczyć z coraz większymi podwyżkami cen żywności. Uczniowie klas II LOL, II TI, I LEB, III LOL, IV TE  obejrzeli przedstawienia w Domu Kultury w Wyszkowie. Reżyser spektakli Mariusz Pogonowski powiedział, że fascynują go te, w których osoba niewidoma gra osobę niewidomą. Wtedy istnieje rodzaj dokładnego zrozumienia tekstu, a czasem nawet proces przeżywania swoistej traumy. Stwierdził, że tak się dzieje, ponieważ słowa wypowiedziane na scenie wobec publiczności stają się manifestem… Wyjście na spotkanie ze sztuką  zorganizowały p. Elwira Sawicz- Bakuła i p. Agnieszka Kalinowska.

 

 

uczniowie kl. III LOL

Elwira Sawicz- Bakuła

Odnośniki