Uczniowie ZS3 sprawdzają wybory!

20 grudnia 2014

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w naszym życiu codziennym odgrywają członkowie samorządu lokalnego. Zdarza się, że wybieramy ich nieświadomie, przypadkowo, nie mając nawet pojęcia o ich poglądach. Zapominamy, że to właśnie samorządowcy podejmują najistotniejsze dla danego środowiska decyzje.

Aby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, uczennice liceum – Natalia Salwin, Aleksandra Ciuraj, Klaudia Modzelan, Barbara Liśkiewicz, Daria Kiełczewska, Anna Turek i Olga Karasiewicz pod opieką nauczyciela historii, pana Roberta Szulęckiego – wzięły udział w projekcie Fundacji Kuźnica im. Hugona Kołłątaja „Wybory 2014 – sprawdzam!”.

Patronat nad inicjatywą objęli: Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego oraz Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski. Celem akcji była nauka działania w zespole, zarządzanie projektami i zasobami, pozyskiwanie środków, skuteczna komunikacja, a przede wszystkim pomoc w odnalezieniu się w systemie politycznym młodych mieszkańców Mazowsza. To duże wyróżnienie dla uczennic, ponieważ do przedsięwzięcia zgłosiło się ponad 400 osób, z czego tylko 80 mogło wziąć udział w warsztatach. Projekt osiągnął niemały rozgłos. Nawet media ogólnopolskie zainteresowały się tą sprawą, wywiad z jedną z organizatorek – Weroniką Chrapońską opublikowano w telewizji Polsat.

W dniach 3 i 9 października 2014 r. odbył się cykl szkoleń, który miał miejsce w siedzibie ZHP w Warszawie.  Lekcje dotyczyły m.in. promocji wizerunku podczas wyborów, zasad liderowania w małych grupach czy technik autoprezentacji.

Niemałym uznaniem cieszyły się warsztaty prowadzone przez Michała Niepytalskiego – dziennikarza związanego z TVP, współautora „Leksykonu Polskich Maratończyków”. Zajęcia pokazały, jak zachować etykę dziennikarską oraz zainspirowały do przeprowadzania wywiadów w swojej okolicy. Ale to nie wszystko, bo na innych lekcjach przybliżono młodzieży tajniki prowadzenia sporów i negocjacji oraz asertywności.

Każda z grup otrzymała zestaw pytań, które należało zadać kandydatom. Wywiady były poddawane „obróbce” przez administratorów i publikowane na stronie internetowej wyborysprawdzam.pl.

W naszym powiecie udało się przeprowadzić wywiady m.in. z kandydatami na samorządowców w powiecie wyszkowskim: Pawłem Delugą, Adamem Mrozem czy Jolantą Rosińską.

Podsumowanie przedsięwzięcia odbyło się na uroczystej gali, która miała miejsce w czwartek 18 grudnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Nastąpiło rozdanie certyfikatów kończących owocną współpracę młodzieży. Ostatnie spotkanie miało także część nieoficjalną –  uczestników zaproszono do uniwersyteckiej kręgielni „Hula Kula”.

Szacuje się, że frekwencja na tegorocznych wyborach w woj. mazowieckim wyniosła 48%. Dla porównania – Dolny Śląsk i Opolskie osiągnęły 42%. Być może w jakimś stopniu do wyników przyczyniły się działania młodzieży?

Jedną z najważniejszych korzyści płynącą z projektu jest podwyższenie świadomości obywatelskiej uczniów. Społeczność województwa mazowieckiego ma teraz w rękach „narzędzie”, które solidnie będzie wypełniać obowiązki obywatelskie, a w okresie wyborów – cenić jawność i transparentność poczynań  kandydatów.

 Olga Karasiewicz

DSC_0231-SMILE-658x440

Odnośniki