W 70-lecie Akcji Burza i Powstania Warszawskiego

10 października 2014

W  70 – lecie Akcji Burza i Powstania Warszawskiego – to temat konferencji historycznej, która 10 października odbyła się w hali widowiskowej ZS3/CKU. Uczniowie szkoły dziennej, słuchacze CKU, żołnierze AK, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz inne osoby, zainteresowane tą tematyką, miały niecodzienną okazję wysłuchania czterech referatów, wygłoszonych przez: Mirosława Widlickiego, Piotra Płochockiego, Elżbietę Szczukę oraz Mirosława Powierzę. Konferencję zorganizowali nauczyciele historii: Agnieszka Wydryszek, Adam Mickiewicz i Robert Szulęcki. Wystąpienia prelegentów poprzedził koncert pt. Poeci walczącej Warszawy, przygotowany przez polonistkę, Magdalenę Królikowską oraz anglistę, Kamila Gurbałę.

Organizatorami  konferencji byli:

  • Zespół Szkół Nr 3 (w ramach obchodów 10-lecia szkoły) oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie
  • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Warszawa-Wschód
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej
  • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie

Uroczystość rozpoczął PRZEGLĄD POEZJI ŚPIEWANEJ – POECI WALCZĄCEJ WARSZAWY, przygotowany przez młodzież ZS Nr 3 w Wyszkowie pod kierunkiem Pani Magdaleny Królikowskiej.

Siedząc z dziewczętami w różowozłotym słońcu, na skoszonej trawie, jasnowłosi, opaleni, w swych krótkich szortach i białych, sportowych koszulach, podobni byli do motyli czy może ptaków, które dopiero za chwilę rozpostrą skrzydła i polecą – tymi słowami, opisującymi poetów pokolenia Kolumbów, rozpoczął koncert Adam Chrupek, uczeń II LOL. Kolumbowie rocznik 20, pokolenie stracone, pokolenie apokalipsy spełnionej – to właśnie im przeznaczono wysoki, ale jakże krótki lot Ikarów – dodała druga prowadząca z tej samej klasy, Natalia Powierza. Wykonawcy wybierali zarówno teksty, napisane przez poetów walczącej Warszawy, jak Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Józef Szczepański czy Krystyna Krahelska, ale także utwory współczesnych wykonawców, dotyczące tematyki powstańczej. Dzięki temu koncert stał się dialogiem młodzieży dzisiejszej oraz tej, której przyszło dorastać z głową na karabinie. Widzowie wysłuchali między innymi utworów: Pieśń o szczęściu Czesława Mozila do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jeśli nie wrócę Anity Lipnickiej i Johna Portera, Orzeł biały Natalii Sikory, 4.30 Dawida Podsiadły oraz Już nie wrócichłopiec Twój, do słów Józefa Szczepańskiego.  Był kiedyś inny świat, który znałeś Ty, który znałam ja – koncert zakończyła Maryla Modzelan z klasy II LOS, której aktorska i niezwykle poruszająca interpretacja utworu z filmu Miasto 44 na długo pozostanie w pamięci zebranych. Ponadto w koncercie wystąpili: Anita Kruszewska (III LOL), Sylwia Stalmach (II LOS), Natalia Salwin (II LOL), Monika Bereda ( IITE), Daria Kiełczewska (II LOL), Dawid Nowakowski  (II Ti), Marta Dąbrowska (I LOL), Patrycja Piórkowska (I LOL), Natalia Rowińska (I LOL), Mariusz Śniadała (III LOi), Klaudia Jaszewska (III LOL), Anna Staniszewska (III LOL) i Patrycja Łachacka (III LOL).

Wszyscy wykonawcy przekazali mnóstwo ponadczasowych emocji, takich jak miłość, walka czy strach, których pełne są teksty Kolumbów. Osobne miejsce pozostawili dziewczętom z powstania, które godzina W zastała w zwykłych, codziennych sytuacjach, ale które, podobnie jak Krystyna Krahelska, znana z pomnika warszawskiej Syrenki, biegły z radością do walki, były sanitariuszkami czy łączniczkami. Nie zapomniano również o dzieciach walczącej Warszawy, które atakowały niemieckie czołgi, uzbrojone jedynie w butelki z benzyną czy pełniły służbę jako przewodnicy po kanałach.

Choć pokolenie Kolumbów nie pozostawiło po sobie opasłych tomów, swoje życie poświęcając partyzantce i działalności konspiracyjnej, to koncert dowiódł, że współczesna młodzież chętnie sięga po ich twórczość.

Zwieńczeniem części artystycznej był występ zespołu śpiewaczego „Wyszkowiacy”, którego kierownikiem jest Pani Wanda Pych, a opiekę muzyczną sprawuje Pan Czesław Kwiatkowski.

Po krótkiej przerwie, dokonano oficjalnego, uroczystego  otwarcia konferencji, powitania  uczestników i przybyłych gości.

W spotkaniu wzięli udział m.in.:

Edmund Muszyński (prezes), Mirosław Widlicki, Wiesław Studziński – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Warszawa Wschód

Józef Roguszewski, ps. Stary, Jan Rusak oraz Władysława Deluga – Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Warszawa Wschód, Koło w Wyszkowie

Konrad Wróbel – Związek Piłsudczyków RP, Okręg Nadbużański

 

Podczas uroczystości wyróżniono i uhonorowano osoby, którym  tematyka Powstania Warszawskiego jest  bliska sercu. Zaszczytu tego  doświadczyła również dyrekcja  szkoły; dyplomy uznania otrzymali: Pani dyrektor Elżbieta Michalik, Pan dyrektor Krzysztof Dąbrowski i Pan Adam Mickiewicz.

Spośród  zaproszonych gości, jako pierwszy swój referat wygłosił pan Mirosław Widlicki:

Zbigniew Pióro – losy wyszkowianina w Powstaniu Warszawskim.

Wyszkowianin – Zbigniew Pióro zamordowany został  w okolicy  ulicy Górczewskiej. To właśnie tam  w dniach od 5 do 12 sierpnia 1944 roku, oddziały niemieckie tłumiące powstanie wymordowały około 12 000 bezbronnych mężczyzn, kobiet  i dzieci z dzielnicy Wola. Był to odwet  za Powstanie Warszawskie.  Symboliczny pochówek Zbigniewa znajduje się na wyszkowskim cmentarzu parafialnym   w rodzinnym grobowcu.

Kolejny referat pt.” Wyszkowskie Szare Szeregi” przedstawił Pan Piotr Płochocki.

Przybliżył sylwetki  trzech nauczycieli mających związek z Wyszkowskimi Szarymi Szeregami. Byli to: Jerzy Rytel „Jur”, „Wit”, „Witkowski”  – nauczyciel, harcmistrz, porucznik Armii Krajowej, od 1931 roku dyrektor  wyszkowskiego gimnazjum,  Józef Kolejewski, poległy pod Nowym Dworem i niemiecki nauczyciel, uczący w latach 1936- 1939.

Referat  3  „Uczestnicy Powstania Warszawskiego związani z ziemią wyszkowską” przygotowała Elżbieta Szczuka.

Przybliżyła sylwetki między innymi : Andrzeja Samsonowicza pseudonim „Xiąże”, uczestnika akcji „Sieczychy”, związanego z gminą Długosiodło, Jerzego i Romana Rakowieckich ,związanych z gminą Somianka i Stanisława Nałęcz Komornickiego – generała brygady Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, historyka wojskowości i autora pamiętników. Kolejnym omawianym bohaterem był pilot, niosący pomoc walczącej Warszawie – wyszkowianin, Jan Mioduchowski , młodszy brat Mieczysława Mioduchowskiego, dyrektora wyszkowskiej huty szkła.

Jak wielki wkład dla naszego narodu wniosły te postacie, nie trzeba  nikogo przekonywać.

Ostatnim prelegentem był Mirosław Powierza , przedstawiciel Miejsko- Gminnej  Biblioteki Publicznej w Wyszkowie.  Jego wystąpieniu towarzyszyła projekcja fragmentów filmu „Dywizjon bombowy Lützow” ,nagranych przez Niemców w 1940 r.  w zrujnowanym Wyszkowie. Wyszkowskie akcenty ukazane w filmie to ulica Białostocka wraz z Kościołem św. Idziego, most kolejowy, kapliczka św. Anny znajdująca się przy Zakręziu, łęgi wyszkowskie, miejsce pomiędzy mostem kolejowym a pałacem Skarżyńskich, ul. Nadgórze i być może Senatorska (obecnie ul.  Berka Joselewicza).

Konferencja była cenną lekcją historii. Starszym uczestnikom spotkania przypomniała, te odległe, ale jakże trudne chwile, natomiast nam młodym ludziom- uzmysłowiła, jak ciężkie i pełne rozlewu krwi były to czasy.

 

Przygotowali: Dominik Bakuła (kl. I LOL), MK, AMM

 

 

Wywiad z uczestnikami konferencji- uczniami klasy I LOL – Patrycją Piórkowską, Pauliną Matuszewską i Tobiaszem Nowakowskim.

Dominik Bakuła: Czy wystrój sali, wystawy, prezentacja książek, pozwoliły wam  się przenieść w historyczny klimat?

Patrycja Piórkowska: Ogólnie interesuje mnie ten temat, więc z wielkim zainteresowaniem  obejrzałam przygotowaną wystawę.

– Tobiasz Nowakowski: Przejrzałem wyłożone książki, są naprawdę godne polecenia.

Dominik Bakuła: Jak oceniacie przemówienia?

Patrycja Piórkowska: Przedstawione przeżycia i doświadczenia pozwoliły  mi pogłębić wiedzę, dotyczącą udziału wyszkowian w Powstaniu Warszawskim.

– Paulina Matuszewska: Z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwałam się  wypowiedziom prowadzących, wniosły one wiele ciekawych, ale zarazem wzruszających informacji.

– Dominik Bakuła: Czy  było coś zaskakującego, coś wzruszającego?

– Tobiasz Nowakowski– Wzruszyły mnie bardzo historie przedstawione przez Pan Widlickeigo.

Patrycja Piórkowska– Mnie wzruszyła historia kobiety z dzieckiem, która miała być rozstrzelana i  wyszkowianina, którego los miał być podobny.

– Dominik Bakuła: Czy należy organizować takie uroczystości?

– Tobiasz Nowakowski: Jak najbardziej,  ponieważ jest to żywa lekcja historii.

– Patrycja Piórkowska: Uważam, że takie uroczystości są potrzebne. Szczególnie w młodzieży budują ducha polskości. Przypominają nam, iż powinniśmy pamiętać, że w powstaniu brali udział ludzie młodzi, w naszym wieku. To oni walczyli o wolność naszej ojczyzny, niekiedy tracąc własne życie. Jestem im wdzięczna za to, a zarazem dumna, że jestem Polką.

– Dominik Bakuła: Dziękuję  bardzo  za rozmowę.

Odnośniki