Wirtualne obchody Dnia Patrona

22 czerwca 2020

Tradycją naszej szkoły są obchody Dnia Patrona .

Każdego roku społeczność ZS3 zbierała się przed szkołą lub na sali gimnastycznej, by świętować imieniny Jana Kochanowskiego. W tym roku uroczystość nabrała szczególnego charakteru, bowiem uczniowie i nauczyciele zasiedli się przed monitorami komputerów
i w wirtualny sposób włączyli się do świętowania.

Inauguracji dokonał dyrektor szkoły Adam Mickiewicz, który ze swojego wirtualnego pokoju przywitał zebranych słowami Mistrza z Czarnolasu: „Służmy poczciwej sławie, a jako kto może, niech ku pożytku dobra spólnego pomoże”. W ten sposób zaznaczył wkład
i zaangażowanie uczniów i nauczycieli, którzy włączyli się w przygotowanie tej pięknej imprezy w jakże trudnym obecnie czasie. Pan Dyrektor przypomniał, że „Tradycją naszej szkoły jest, by mniej więcej w dniu imienin Jana (te wypadają w najbliższą środę), tuż przed zakończeniem roku szkolnego mobilizować się dla uczczenia naszego Patrona.” Zaznaczył również, że Zespół Szkół NR 3 nosi to imię od ponad 10 lat, a bliźniacza szkoła – CKU – od niemal 35 lat. Z zebranymi podzielił się refleksją: „Osobiście pamiętam jak różną formę przybierały te obchody. Bywały przemarsze przez Wyszków barwnym korowodem, bywały rywalizacje sportowe, festyny, występy artystyczne i topienie wianków. Czasami towarzyszyło nam upalne słońce, ale nierzadko „na Jana” lubi też popadać. Ten dzień od zawsze dawał okazję do manifestowania młodzieńczej pomysłowości i kreatywności.”

Wirtualna konwencja obchodów Dnia Patrona sprawiła, że w programie, obok corocznych punktów, pojawiły się nowe formy. Jedną z nich był film – reportaż przygotowany przez prof. Agnieszkę Michalik pt.: „Chcemy sobie być radzi – rzecz o Janie z Czarnolasu”. Opowieść o życiu i twórczości poety w wykonaniu Julii Marciniak kl. 1 LLp
i Tatiany Kacperskiej kl. 1 TE była przeplatana recytacjami utworów Jana Kochanowskiego w wykonaniu: Julii Banaszek kl. 1 LOL, Gabrieli Rozenek i Alicji Osęki 1LLp. Piękne wykonanie wokalno – instrumentalne Psalmu 91 przez Roksanę Sówkę kl. 1 LOL zakończyło opowieść o patronie naszej szkoły.

 

Kolejnym punktem programu był Dzień Nauk Ścisłych. Wybrani uczniowie mogli zmierzyć się w rozgrywkach matematyczno – chemicznych przygotowanych przez zespół matematyczek na czele z prof. Dorotą Nizińską i Ewą Chmielińską. Udział brało po 2 przedstawicieli klas pierwszych. Pytania dotyczyły chemii (15 pytań ) i matematyki (15 pytań). Łącznie jeden uczestnik mógł zdobyć 33 punkty , czyli zespół mógł zdobyć 66 punktów.
Wyniki grupowe
1 1 LIp 52
2 1 LZp 49
2 1 LOL 49
3 1 TI 44
4 1 LLp 43
5 1 Tip 42
6 1 LOI 40,5
7 1 LOZ 39,5
8 1 TEp 35,5
9 1 LOE 32,5
10 1 TE 27
11 1 LEp 21,5Najwyższe noty zdobyli:
Maria Kucharczyk 28
Miłosz Malinowski 26
Emil Trzciński 26
Patryk Laska 26
Julia Banaszek 25

Wieloletnią tradycją w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego jest konkurs krasomówczy. W tym roku odbył się również w nietypowej formule. Można było wysłuchać przemówień na platformie Moodle i tam oddać głos na wybranego mówcę. Zadaniem uczestników było sformułować refleksję o charakterze retorycznym w odniesieniu do wybranego cytatu:

 

 1. „Ślachetne zdrowie,

            Nikt się nie dowie,

            Jako smakujesz,

            Aż się zepsujesz”.

(fragm. fraszki „Na zdrowie” J. Kochanowskiego)

 1. „Kto tak mądry, że zgadnie,

Co nań jutro przypadnie?

Sam Bóg wie przyszłe rzeczy, a śmieje się z nieba,

Kiedy się człowiek troszcze więcej, niźli trzeba.”   

                                                   (fragm. Pieśni IX J. Kochanowskiego)

 

 1. „Wolność to wielki ciężar, ogromne i dziwne brzemię dla ducha…. Nie jest darem, lecz wyborem, często bardzo trudnym.”

(Ursula Le Guin: „Grobowce Atuanu”, cytat wykorzystany jako motto „Testamentów” M. Atwood)

 

Tradycja konkursu jest w naszej szkole bardzo pielęgnowana, bowiem, jak powiedziała
w swoim wprowadzeniu prof. Aneta Augustynik: „ (…) retoryka jest jedną z najstarszych dyscyplin naukowych i jedną z najbardziej popularnych i cenionych  sztuk. (…) Dzisiaj dyscyplina ta przeżywa renesans. (…) Żyjemy w czasach cywilizacji komunikacyjnej  – wszyscy tworzymy wypowiedzi i coraz chętniej dzielimy się nimi
w różnych mediach społecznościowych.  Dzięki znajomości retoryki możemy czuć się bezpieczniej, ponieważ  nie raz unikniemy pułapek, których – z oczywistych względów –  jest coraz więcej  w „globalnej wiosce”, w której żyjemy.”

W szkolnym konkursie krasomówczym wzięło udział dziewięcioro uczestników:

 1. Joanna Rojek z kl. I LEp
 2. Dawid Sobieski z kl. I TIp
 3. Dominika Krzyżewska z kl. I LEp
 4. Julia Ponichtera z kl. I LLp
 5. Kinga Ostrowska z kl. I LIp
 6. Maria Kucharczyk z kl. I LZp
 7. Miłosz Malinowski z kl. I LIp
 8. Wiktoria Gaszczyńska z kl. I TE
 9. Zuzanna Sitek z kl. I LZp

 

Jury w składzie: Aneta Augustynik, Magdalena Królikowska, Agata Marciniak, Agnieszka Michalik, Elwira Sawicz-Bakuła i Agata Zawadzka przyznało następujące noty:

 

– zwyciężczynią konkursu została Maria Kucharczyk z klasy I LZp,

– II miejsce jury w składzie polonistek ZS3 przyznało Miłoszowi Malinowskiemu z kl. I LIp,

–  III – Kindze Ostrowskiej z kl. I LIp.

W głosowaniu przeprowadzonym wśród nauczycieli i uczniów ZS3 na platformie Moodle zwyciężył Dawid Sobieski z kl. I TIp, zyskując 31 głosów . W głosowaniu brało udział 114 osób.

 

Niezwykłą atrakcją tegorocznej uroczystości były spotkania uczniów i nauczycieli
w pokojach wirtualnych wychowawców klas 1 LZP, 1 Lip, 1 LLp, 1 LOL, 1 TE, 2 LOI. Tematem rozmów były pasje, a opowiadali o nich uczniowie: Nikola Wyszyńska, Weronika Sosnowska, Miłosz Malinowski, Jakub Wróbel, Kinga Ostrowska, Alicja Kalata, Julia Marciniak, Julia Sadlik, Julita Sarnacka, Joanna Gołębiewska, Magdalena Borkowska, Gabriela Rozenek, Milena Pieńczuk, Roksana Sówka, Antoni Ciskowski, Kacper Piątek, Adam Jarosz, Konrad Bralewski, Zuzanna Kaszubska, Piotr Nowak czy Patryk Szczepaniak. Goście mogli zadawać uczestnikom pytania dotyczące szczegółów ich zainteresowań, poznać m.in. arkana sztuki jeździeckiej, techniki malarskie czy zaspokoić ciekawość dotyczącą fotografii. Nad przebiegiem spotkań czuwali Dorota Nizińska, Izabela Składanek, Agnieszka Michalik, Agnieszka Wydryszek, Aneta Kasjaniuk i Robert Szulęcki.

 

W programie wirtualnego Dnia Patrona były również następujące atrakcje: quiz on-line o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego przygotowany przez Bartłomieja Bajorka
i Marcina Dudzińskiego kl. 1 TI, prezentacje uczniów na temat poety przygotowane
przez Emilię Nasiadko kl. 1 LOL, Bartłomieja Dzika i Pawła Zdunka kl. 1 TIp, prezentacja osiągnięć sportowych uczniów ZS3 przygotowana przez prof. Tomasza Dąbrowskiego.

 

Ciekawą formą obchodów były również filmy: prezentujący występ szkolnego zespołu rockowego From Nowhere w składzie Julia Puławska kl.2 LOZ, Mateusz Pielak kl. 2 LOI, Kajetan Michalik kl. 1 LOL i Aleksander Godłoza kl. 1 TIp oraz „Za czym tęsknię?” – odpowiedź uczniów ZS3 na panującą aktualnie sytuację związaną z wystąpieniem Covid – 19 i wyraz ich uczuć w czasie pandemii.

 

Uroczystość zakończyła p. dyr. Elwira Sawicz – Bakuła, która wirtualnie podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie się w przygotowanie Dnia Patrona. Nawiązała do uroczystości z minionych lat i podzieliła się swoja refleksją
ze zgromadzonymi na Skype uczestnikami.

22 czerwca 2020 r. na pewno przejdzie do historii naszej szkoły. Nowa formuła okazała się niezwykła, bo pokazała niesamowite możliwości uczniów i ich talenty.

 

            Agnieszka Michalik

 

 

 

Odnośniki