WYCIECZKA DO  ŁODZI

16 października 2023

16 października 2023 roku uczniowie klas 1 LZ oraz 1 TE/TR wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ulicy Piotrkowskiej, która jest wizytówką miasta. Spacerując po deptaku uczniowie napotkali pomniki: Misia Uszatka, Ławeczkę Tuwima, Twórców Łodzi Przemysłowej, Fortepian Rubinsteina i Lampiarza. Mogli również podziwiać Kamienicę pod Gutenbergiem, gdzie wydano pierwszą łódzką gazetę. Ciekawym doświadczeniem było odwiedzanie artystycznych podwórek znajdujących się między kamienicami. Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł ,,Pasaż Róży” autorstwa Joanny Rajkowskiej i obrazy Wojciecha Siudmaka.

Następnym punktem zwiedzania było Muzeum Fabryki. Uczniowie poznali tam historię rozwoju polskiego przemysłu lekkiego w Łodzi. Mogli być świadkami pracy maszyn służących do wyrobu tkanin w XIX wieku. Usłyszeli wiele ciekawostek na temat osiągnięć Izraela Poznańskiego, jednego z trzech łódzkich ,,królów bawełny”. Zapoznali się z poszczególnymi etapami produkcji tkanin.

Ostatnim elementem wycieczki była gra ekonomiczna. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy robotnicze: plantatorów, przędzalników, tkaczy oraz farbiarzy.  Celem każdej grupy było uzyskanie, w wyniku przeprowadzonych transakcji, jak największych zysków.

Zabawa była przednia. Uczestnicy wycieczki wrócili z Łodzi wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia.

Weronika Sędzińska kl. 1 LZ

Odnośniki