Wycieczka do Opinogóry i Gołotczyzny

9 czerwca 2014

Dnia 29.04.2014r. odbyła się Wycieczka do Opinogóry i Gołotczyznywycieczka do Opinogóry i Gołotczyzny, w której udział wzięły klasy 2LOI oraz 2LOL pod opieką pań: Marzanny Gruszczyńskiej, Anety Kasjaniuk i Anety Augustynik. Spod szkoły wyjechaliśmy o godz. 8.00, na miejsce dotarliśmy około godz. 10.00. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Pani przewodnik oprowadziła nas po całej posiadłości pałacu Krasińskich, opowiadając przy tym przeróżne historie i anegdotki, dotyczące życia i twórczości Zygmunta Krasińskiego. W skład posiadłości wchodzą: dworek, kaplica wraz z podziemiami oraz zameczek, który Krasiński dostał od ojca.

 

Drugim miejscem, które odwiedziliśmy był dworek Aleksandry Bąkowskiej oraz Muzeum Pozytywizmu „Krzewnia” w Gołotczyźnie.
W „Krzewni” przez niemal 30 lat mieszkał i tworzył pisarz, filozof i działacz oświatowy- Aleksander Świętochowski. W willi zachował się oryginalny wystrój wnętrz, a ekspozycje prezentujące wyposażenie gabinety, bibliotekę i jadalnię zostały uzupełnione o przedmioty codziennego użytku. Zwiedziliśmy też dworek Aleksandry Bąkowskiej. Urządzono w nim dwie ekspozycje. Pierwsza przedstawia wnętrza mieszkalne i galerię portretu, a druga poświęcona jest samej właścicielce,
która – rezygnując z dostatniego życia- całkowicie poświęciła się pracy na rzecz chłopów. Bąkowska założyła szkołę gospodarstwa domowego dla dziewcząt, a później wraz z Aleksandrem Świętochowskim- szkołę rolniczą dla chłopców.

 

Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, na którym główną potrawą była pieczona kiełbasa, przyrządzona przez chłopców. Dziewczyny będące na diecie ćwiczyły silną wolę, patrząc na zajadających się kiełbaskami kolegów i koleżanki.

Zmęczeni, ale naładowani energią wróciliśmy do Wyszkowa około godz. 17.00.

 

Odnośniki