Wycieczka do słonecznej Italii

25 maja 2024

W dniach 20.05-25.05.2024 odbył się wyjazd edukacyjny młodzieży LO wraz z grupą nauczycieli do Włoch. W wycieczce uczestniczyło 49 uczniów z klas 1. Opiekunami były panie: Agata Marciniak, Katarzyna Zarzycka, Grażyna Witkowska oraz Mariola Mórawska.
Wycieczka rozpoczęła się poranną zbiórką i wyjazdem z Polski. Uczniowie podróżowali komfortowym autokarem turystycznym. Przewodnik przedstawił najważniejsze informacje dotyczące zwiedzanych miejsc. Rano grupa dotarła do Florencji, a spacer rozpoczął się na Plazza del Duomo, gdzie uczniowie podziwiali Baptysterium San Giovanni ze słynnymi Drzwiami Raju oraz katedrę Santa Maria del Fiore z monumentalną kopułą, która wywarła na wszystkich ogromne wrażenie.  Następnie kontynuowali wędrówkę obok Palazzo Vecchio, fontanny Neptuna, Galerii Uffizi aż do Mostu Złotników (Ponte Vecchio). Po intensywnym dniu grupa udała się do hotelu na obiadokolację i nocleg. Następnego dnia, po śniadaniu, uczestnicy wyruszyli do Rzymu – wiecznego miasta. Zwiedzanie rozpoczęło się od Koloseum, a następnie grupa przeszła obok Łuku Konstantyna, Forum Romanum, Łuku Septymiusza Sewera oraz Placu Weneckiego z Ołtarzem Ojczyzny. Zwiedzono  również Panteon, Fontannę di Trevi oraz pałac prezydencki na Kwirynale. Wieczorem wrócili do hotelu na obiadokolację i nocleg. Kolejnego dnia, po śniadaniu, grupa udała się do Watykanu. Zwiedzanie rozpoczęło się na Placu i w Bazylice św. Piotra, gdzie podziwiali Pietę Michała Anioła oraz Ołtarz Papieski. Następnie zwiedzili Zamek Świętego Anioła, Plac del Popolo, Villa Medici oraz ogrody przy Villa Borghese. Dzień zakończyli przy Schodach Hiszpańskich. Wieczorem wrócili do hotelu na obiadokolację i nocleg. Po wczesnym śniadaniu uczniowie wyruszyli do Wenecji. Cały dzień spędzili na zwiedzaniu miasta, rozpoczynając od rejsu na Plac św. Marka, gdzie zwiedzili Bazylikę św. Marka, Pałac Dożów, Dzwonnicę św. Marka, Loggetta oraz Wielki Zegar. Następnie przeszli przez Siedziby Prokuratorów, Skrzydło Napoleona i Bibliotekę do Mostu Rialto. Wyjazd z Wenecji miał miejsce około godziny 21:00. Po nocy spędzonej w autokarze grupa wróciła do Polski, kończąc swoją edukacyjną przygodę we Włoszech.

Szkolna wycieczka do Włoch stanowiła wyjątkowe doświadczenie edukacyjne, umożliwiające uczniom bezpośrednie obcowanie z historią i kulturą tego malowniczego kraju. Dzięki starannej organizacji oraz opiece nauczycieli młodzież mogła w pełni korzystać z każdego dnia podróży, zdobywając cenne doświadczenia i niezapomniane wspomnienia, wspomnienia, które zostaną w pamięci przez całe życie.

Inga Prażuch klasa 1 LL

Odnośniki