Wycieczka do Tykocina i Treblinki

20 kwietnia 2022

20 kwietnia br. uczniowie klas 3LL4 i 3LOL wraz z opiekunami p. Agnieszką Michalik, Agnieszką Wydryszek i Agatą Zawadzką wybrali się na wycieczkę do Tykocina i Treblinki.

Pierwszym punktem programu było obejrzenie położonego na prawym brzegu rzeki Narwi Zamku w Tykocinie, o którym p. Wydryszek opowiedziała kilka ciekawostek. Następnie uczniowie mogli podziwiać piękno Kościoła parafialnego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie. Kościół został wzniesiony z fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego, a wybudowany został w stylu barokowym. Potem uczniowie udali się
do Wielkiej Synagogi, jest ona obecnie drugą co do wielkości i jedną z najstarszych synagog w Polsce.

Kolejnym punktem wyjazdu była zwiedzanie Muzeum w Treblince – niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy. Uczniowie mogli zobaczyć tam m. in. osobiste rzeczy więźniów obozu czy napisane przez nich liściki. Następnie młodzież zmierzała tzw. Czarną Drogą na wzgórze, na którym wznosi się wysoki pomnik, będący symbolicznym grobowcem dla tych wszystkich, którzy tam zginęli. 22.000 m2 powierzchni zostało pokrytych betonem, na którym ustawiono 17 000 kamieni różnej wielkości. Beton ten przykrywa prochy pomordowanych ludzi. Kamienie symbolizują macewy – nagrobki na żydowskim cmentarzu. Na 216 wypisano nazwy miast, z których przywożono tu Żydów. Jest to miejsce niezwykle wzruszające, skłaniające do refleksji i zastanowienia się nad ludzką egzystencją.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wrócili wieczorem do Wyszkowa Wizyta w Treblince dała im wiele do myślenia, przez co zapamiętają tę wycieczkę na długo.

 Natalia Prus kl. 3LL4

Odnośniki