Wycieczka kl. 2LOZ i 2TI

6 listopada 2019

6.11.2019r uczniowie 2LOZ i 2TI pod opieką nauczycieli: M.Szwed, M.Gąsiewskiego, L.Chmielewskiej i i M.Łobacza wzięli udział w wycieczce autokarowej do Warszawy.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al.Szucha 25.

Już w pierwszych dniach okupacji  hitlerowskiej  gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego( obecnie mieści się tam Ministerstwo Edukacji Narodowej) zamieniono na siedzibę  niemieckiej Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa oraz największy z wydziałów gestapo(Tajnej Policji Państwowej), Którego celem była walka z polskim podziemiem, zwalczanie szpiegostwa, likwidacja więźniów politycznych. W budynku można było zobaczyć cele zbiorowe, zamykane potężnymi kratami (tzw.tramwaje), cele pojedyncze- izolatki oraz pokój podoficera dyżurnego, w którym odbywały się przesłuchania więźniów. W pokoju przesłuchań znajdują się oryginalne narzędzia tortur, służące gestapowcom do zadawania bólu, miażdzenia kości, przypalania, rażenia prądem, bicia i maltretowania w celu uzyskania informacji od przetrzymywanych tam ludzi. Na ścianach więziennych cel widnieje wiele napisów, których autorami byli aresztowani. Było to miejsce kaźni tysięcy Polaków, Żydów i przedstawicieli  innych narodowości. Uczniowie obejrzeli film oraz wysłuchali opowiadań przewodników dotyczących historii tego znanego  w czasie wojny miejsca.

Po tej lekcji historii uczestnicy wycieczki spędzili godzinę na kręgielni Hula- kula, rywalizując w grze w kręgle.

Ostatnim punktem programu był seans filmowy w multikinie i zawikłane losy człowieka chorego psychicznie i neurologicznie, na skutek ukrywanych latami  tajemnic oraz braku tolerancji społecznej.

Pełni wrażeń wieczorem uczniowie wrócili do Wyszkowa.

M.S

                                                                                                                       

Odnośniki