Wycieczka klas 2TE i 2LOI

26 października 2018

Dnia 26.10.2018r. uczniowie klas 2LOI i 2TE wraz z opiekunami: Izabelą Zbrzeźniak, Anetą Kasjaniuk, Katarzyną Buźniak i Lidią Chmielewską wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszą atrakcją było Mauzoleum Walki i Męczeństwa, które mieści się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25. Najcenniejszą częścią ekspozycji są pomieszczenia znajdującego się tutaj w okresie II wojny światowej aresztu gestapo, zachowane w prawie nienaruszonym stanie korytarze, cele zbiorowe, izolatki i pokój dyżurnego gestapowca, w którym odbywały się przesłuchania. Zwiedzającym towarzyszy 5 etiud filmowych podkreślających grozę tego miejsca, obejrzeć też można multimedialny przekaz, składający się z 4 stanowisk prezentacji historycznej. Zamierzeniem autorów wystawy jest przemówienie do młodych widzów językiem ich pokolenia, za pomocą współczesnej techniki, która pozwala na opowiedzenie ruchomym obrazem i dźwiękiem tego, co jeszcze niedawno można było przekazać tylko za pomocą tradycyjnych środków: tekstów, pamiątek i fotografii. Uczniowie byli poruszeni Polską historią i losami prześladowanych patriotów. Szczególną uwagę zwracali na cele zbiorowe, izolatki, w których byli przetrzymywani niewinni ludzie, a także liczne napisy na ścianach wspomnianych wcześniej pomieszczeń, np.
„Łatwo jest mówić o Polsce

Trudniej dla niej pracować

Jeszcze trudniej umrzeć

A najtrudniej cierpieć.”

Po zwiedzaniu historycznego miejsca przyszedł moment na chwilę rozrywki. Kolejną atrakcją wycieczki były kręgle. Uczniowie bardzo się zintegrowali i mile spędzili czas.

Na końcu wybrali się do kina, by chodź na chwilę odprężyć się po aktywnym dniu.

Magdalena Witkowska, Kinga Besterda vel Beszterda, klasa II LOI

 

Odnośniki

Skip to content