Wycieczka klas 2TE i 2LOI

26 października 2018

Dnia 26.10.2018r. uczniowie klas 2LOI i 2TE wraz z opiekunami: Izabelą Zbrzeźniak, Anetą Kasjaniuk, Katarzyną Buźniak i Lidią Chmielewską wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszą atrakcją było Mauzoleum Walki i Męczeństwa, które mieści się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25. Najcenniejszą częścią ekspozycji są pomieszczenia znajdującego się tutaj w okresie II wojny światowej aresztu gestapo, zachowane w prawie nienaruszonym stanie korytarze, cele zbiorowe, izolatki i pokój dyżurnego gestapowca, w którym odbywały się przesłuchania. Zwiedzającym towarzyszy 5 etiud filmowych podkreślających grozę tego miejsca, obejrzeć też można multimedialny przekaz, składający się z 4 stanowisk prezentacji historycznej. Zamierzeniem autorów wystawy jest przemówienie do młodych widzów językiem ich pokolenia, za pomocą współczesnej techniki, która pozwala na opowiedzenie ruchomym obrazem i dźwiękiem tego, co jeszcze niedawno można było przekazać tylko za pomocą tradycyjnych środków: tekstów, pamiątek i fotografii. Uczniowie byli poruszeni Polską historią i losami prześladowanych patriotów. Szczególną uwagę zwracali na cele zbiorowe, izolatki, w których byli przetrzymywani niewinni ludzie, a także liczne napisy na ścianach wspomnianych wcześniej pomieszczeń, np.
„Łatwo jest mówić o Polsce

Trudniej dla niej pracować

Jeszcze trudniej umrzeć

A najtrudniej cierpieć.”

Po zwiedzaniu historycznego miejsca przyszedł moment na chwilę rozrywki. Kolejną atrakcją wycieczki były kręgle. Uczniowie bardzo się zintegrowali i mile spędzili czas.

Na końcu wybrali się do kina, by chodź na chwilę odprężyć się po aktywnym dniu.

Magdalena Witkowska, Kinga Besterda vel Beszterda, klasa II LOI

 

Odnośniki