Wycieczka klas pierwszych do Czarnolasu

5 lipca 2013

Dnia 18.06.2013r.  klasy 1EAA, 1TE oraz 1LOI wyjechały na wycieczkę szlakiem Jana Kochanowskiego. Następnego dnia pojechały klasy 1EAB, 1TI, 1LOS oraz 1LOL. Autobus wyruszył ok. godz. 8:00 i już wtedy rozpoczęła się świetna zabawa. Graliśmy w karty, opowiadaliśmy sobie zabawne historie i nawet nie zauważyliśmy, kiedy byliśmy już na miejscu.

Jako pierwsze zwiedziliśmy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Tam poznaliśmy patrona z zupełnie innej strony. Przewodnicy opowiadali nam ciekawe anegdoty na temat życia poety i jego rodziny. Mogliśmy także zobaczyć miejsce, w którym zostało napisanych wiele utworów Jana Kochanowskiego oraz usiąść na kamiennej ławeczce, tak jak to dawniej robił on sam (podobno ma zapewnić nam to wenę twórczą).

Zobaczyliśmy również fundamenty domu rodzinnego naszego patrona w Sycynie, jego grób w kaplicy w Zwoleniu oraz ruiny zamku w Janowcu, w którym poeta miał okazję bywać.

Na trasie naszej wycieczki przeszkadzał nam jedynie deszcz, ale i tak wszystko świetnie się udało. Dowiedzieliśmy się wielu faktów o naszym patronie oraz mogliśmy spojrzeć na niego z innej perspektywy – jak na człowieka takiego jak my,  a nie postać z encyklopedii.

Dominika Gałązka, kl.ILOI

Odnośniki