Wycieczka śladami patrona naszej szkoły

6 października 2021

W dniach od 4 do 6 października czterdziestosześcioosobowa grupa uczniów klas pierwszych (głównie I LE i I LL) wraz z opiekunami – p. A. Augustynik, p. K. Szymańską i p. I. Zbrzeźniak – uczestniczyła w wycieczce śladami Jana Kochanowskiego.

Podróż zaczęliśmy od Kazimierza Dolnego. To przepiękne miasto nad Wisłą. Mekka kulturalna, a zarazem miejsce wypoczynku wielu znanych artystów. W Kazimierzu Dolnym widzieliśmy m. in. górę trzech krzyży i  ruiny zamku wraz z XIII-wieczną basztą, z której podziwialiśmy panoramę miasta. Następnie zobaczyliśmy rynek z szeregiem domów mieszczańskich, takich jak: Kamienica Biała, Kamienica pod św. Mikołajem i Krzysztofem, Kamienica Celejowska oraz Stara Chata z przełomu XVII w. Byliśmy także w kościele farnym, jednej z najstarszych budowli w mieście, będącej  perłą renesansu lubelskiego. Do kościoła przylegają kaplice, m.in. kaplica Borkowskich, ufundowana w latach 1612-1615 przez Elżbietę Borkowską, z domu Kochanowską, zapewne córkę poety Jana Kochanowskiego.  Szczególnym rodzajem zabytków w Kazimierzu Dolnym są spichlerze. Większość z nich zlokalizowana jest wzdłuż Wisły, część z nich została pięknie odrestaurowana. Oprócz cennych zabytków architektonicznych Kazimierz Dolny charakteryzuje się największą siecią wąwozów w Europie, które też mogliśmy zobaczyć.

Następnie przejechaliśmy do Puław, gdzie zwiedzaliśmy kompleks pałacowo-parkowy, który pozostał po Lubomirskich i Czartoryskich. To barokowy pałac z XVII wieku, z klasycystycznymi elementami w wyniku przebudowy ponad 100 lat później. Dziś w jego wnętrzach ma swoją siedzibę Muzeum Czartoryskich. Wokół pałacu znajduje się 30-hektarowy park, utrzymany w stylu angielskim – z budowlami, rzeźbami i odpowiednią organizacją roślin. W parku znajduje się Świątynia Sybilli – do złudzenia przypominająca jedną z rzymskich świątyń starożytnych – oraz Domek Gotycki z początku XIX wieku.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy stolicę regionu – Lublin. To miasto siedziby Trybunału Koronnego, w którym zmarł Jan Kochanowski. Lublin może poszczycić się wspaniałą starówką. Średniowieczny układ urbanistyczny oraz bogactwo zdobień wiekowych kamienic zachwycają swoją autentycznością. Wędrówka po uliczkach i zaułkach pozwoliła nam na poznanie bogatej przeszłości Lublina, związanej z patronem naszej szkoły i innymi znamienitymi postaciami, m. in. Bolesławem Prusem czy S. Wyszyńskim. Odwiedziliśmy również Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Po południu natomiast mogliśmy poszaleć w Parku Trampolin „Wysokie Loty.

Trzeciego dnia naszej wyprawy pojechaliśmy do Nałęczowa. Dolina otoczona wąwozami i wzgórzami, wille ukryte wśród bujnej zieleni, szum drzew, śpiew ptaków – oto pełny, bajkowo-sentymentalny obraz Nałęczowa – miasta ogrodu.

Zwiedzaliśmy tam  Muzeum B. Prusa i Muzeum S. Żeromskiego.

Następnie udaliśmy się do Czarnolasu, gdzie dokładnie obejrzeliśmy zbiory Muzeum Jana Kochanowskiego, które mieści się w dawnym dworze Jabłonowskich. Zostało ono otwarte w 1961 r. i przedstawia biografię oraz twórczość słynnego poety i dramatopisarza. W muzeum w 6 salach można zobaczyć stare wydania dzieł Jana Kochanowskiego czy opracowania związane z jego osobą. Wystawy opowiadają o różnych dziełach i wizji artystycznej poety.

Na koniec udaliśmy się do Zwolenia, gdzie znajduje się kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XVI wieku, z kaplicą Kochanowskich, w podziemiach której spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego i jego rodziny.

Do Wyszkowa wróciliśmy wieczorem – zmęczeni, ale pełni wrażeń i gotowi na nowe wyprawy, także śladami J. Kochanowskiego.

Aneta Augustynik

Odnośniki