Wymiany młodzieży – ciąg dalszy.

12 czerwca 2016

Od 6 do 12 czerwca 2016 dziesięcioro uczniów naszej szkoły było uczestnikami polsko-niemieckiej międzynarodowej wymiany uczniowskiej. Już od paru lat współpracujemy z niemiecką szkołą Johann- Conrad- Schlaun- Berufskolleg znajdującą się w Warburgu w Nardenii Północnej Westfalli. Opiekunami całej tej wyprawy byli pani Beata Czechowska oraz pan Kamil Gurbała. Ze strony niemieckiej koordynowała nasz pobyt pani Gisela Mann.

Po dotarciu na miejsce mieliśmy okazję zapoznać się z naszymi nowymi kolegami i koleżankami oraz zwiedzić ich szkołę. Okazało się, że były to osoby bardzo otwarte, uprzejme, gościnne, które chciały, aby czas tam spędzony zapadł nam na długo w pamięci. Codziennie organizowane były różnego rodzaju atrakcje i rozrywki, po których na koniec dnia już padaliśmy z nóg. W trakcie naszego pobytu udało się zwiedzić malownicze miasta Warburg, Paderborn oraz Kassel.  Odwiedziliśmy również muzeum Braci Grimm, którzy nie tylko byli znakomitymi bajkopisarzami, ale jak się okazało na miejscu ku naszemu zdziwieniu autorami „Deutsches Wörterbuch” ( czyli największego niemieckiego słownika). Weszliśmy na górę Dosenberg, z której mogliśmy podziwiać piękne widoki na okoliczne miasta i wioski. Nie brakowało nam też czasu na naukę. Wraz z uczniami tamtejszej szkoły uczęszczaliśmy na zajęcia z języka angielskiego oraz zajęcia praktyczne i sportowe, gdzie uczyliśmy się jump style. Odbył się również przyjacielski mecz siatkówki z udziałem uczestników wymiany. Niemieccy koledzy, chcąc umilić nam czas zabierali naszą grupę wieczorami np. na kręgle, basen czy też wspólne grille. Z chęcią uczyli nas swoich tradycji, przybliżali nam swoją kulturę, język oraz muzykę. Nie mieliśmy czasu na nudę. Dzięki tej wymianie mogliśmy poszerzyć swoją znajomość języka niemieckiego i angielskiego. Teraz to my z niecierpliwością czekamy na przyjazd uczniów z Warburga. Chcemy zrewanżować się za mile spędzony tydzień, tak, aby oni również spędzili u nas niezapomniane chwile.

Wyjazd został zrealizowany dzięki zaangażowaniu wielu osób (przede wszystkim naszych rodziców) i instytucji, w tym Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz szkolnej Rady Rodziców – dziękujemy.

 

 

Wiktora Adamczyk, 1LOL

Odnośniki