WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH P. ARTURA SZYDLIKA

8 grudnia 2022

Moja twórczość plastyczna wyrażana jest w dziedzinie rzeźby. Wykorzystuję następujące techniki rzeźbiarskie: snycerstwo (artystyczna obróbka drewna), spawane rzeźby ze stali, repusowanie (kształtowanie blachy na zimno) oraz asamblaże – przestrzenne kompozycje z przedmiotów codziennego użytku. Interesuje mnie człowiek, jego otoczenie, historia. Staram się obserwować rzeczywistość i przenosić ją na okoliczność plastyczną, często w postaci symboli, metafor, podobnego brzmienia słów oraz zmiany znaczenia przedmiotu. W moim pojęciu istotną rolę odgrywa myślenie pozaplastyczne (analiza tematu i zawartych w nim treści), aby oddać ją w odpowiedniej formie rzeźbiarskiej, licząc się z formalnymi zagadnieniami tej sztuki – kompozycją, bryłą, zgodnością formy i treści oraz wszelkim potrzebnym do tworzenia rzemiosłem i zagadnieniami technicznymi. Mam nadzieję, że te wartości w swoich pracach zawieram. Na wystawie w Zespole Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie zaprezentowałem ok. 30 prac w różnorodnych technikach, formach, o różnej tematyce itd. Było to ukazanie swego rodzaju spektrum mojej działalności. Przykładowe prace to: „Zemsta korników gigantów’’, „Konserwatysta’’, „Skoncentrowany człowiek’’, „Portret Józefa Piłsudzkiego’’, „Ksantypa” itd. Rzeźba jest dla mnie sposobem komunikacji, to filozofowanie w kontekście sztuki. 

 

                                                                                                                                 Artur Szydlik

 

Odnośniki