XVIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy

28 lutego 2019

W piątek, 28 lutego 2019 roku,z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy w naszej szkole, za pomocą szkolnego radiowęzła przeprowadzona została krótka prelekcja na temat owej choroby. Uczniowie klasy ILOL oraz ITE zaangażowali się w pogłębienie wiedzy naszej społeczności szkolnej, na temat tej choroby. Natomiast na korytarzach rozdawane były specjalne balony z logiem owej akcji oraz ulotki poświęcone mukowiscydozie.  

Czym jest mukowiscydoza?
Jest to rzadka, przewlekła i nieuleczalna choroba genetyczna. Mukowiscydoza atakuje najczęściej układ oddechowy i pokarmowy. W płucach gromadzi się gęsty, lepki śluz utrudniający oddychanie. Zalegająca wydzielina stanowi doskonałe podłoże do rozwoju chorób układu oddechowego takich jak zapalenie płuc i oskrzeli, stopniowego zmniejszania wydolności płuc, w konsekwencji prowadząc do konieczności ich przeszczepu. W obrębie układu pokarmowego choroba ta powoduje zaburzenia wydzielania enzymów trzustkowych co skutkuje brakiem możliwości przesuwania się pokarmu. Prowadzi to do spadku masy ciała i niedożywienia. Mukowiscydozę leczy się kompleksowo. Chorzy na leczenie wydają od 800 do nawet 3000 zł miesięcznie.

Najczęstsze objawy
    • Uciążliwy, przewlekły kaszel z gęstą wydzieliną
    • Nawracające zapalenie płuc i oskrzeli
    • Przewlekłe zapalenia zatok
    • Niedobór wzrostu i masy ciała
    • Nawracające zapalenie trzustki i jej niewydolność
   
W Polsce średnia wieku chorych na mukowiscydozę wciąż jest znacząco niższa niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie długość życia chorego wynosi ponad 40 lat. Dlatego fundacja MATIO czyli Fundacja Pomocy Rodzicom i Chorym na Mukowiscydozę za priorytet na następne lata postawiła zmiany systemowe w leczeniu w leczeniu i opiece nad chorymi, których w Polsce szacuje się na 1800-2000, z czego około 40% stanowią osoby dorosłe.
   
W tym roku chcielibyśmy podkreślić, że mukowiscydoza to choroba, której nie widać, a która rujnuje życie chorego w każdym wymiarze fizycznym, psychicznym i rodzinnym. Stąd hasło tygodnia „Nie widać prawda”
   
Zaangażowanie uczniów z pewnością poszerzyło wiedzę wszystkich na temat mukowiscydozy. Akcja uświadomiła większości z nas, że chorzy są wśród nas, mimo że prawdopodobnie nie jesteśmy na co dzień tego świadomi.

XVIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy

Odnośniki