Z MŁODEJ PIERSI SIĘ WYRWAŁO… CZYLI PATRIOTYCZNIE, LEGIONOWO, ŚPIEWAJĄCO W ZS NR 3

12 listopada 2013

12 listopada uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 uczcili Święto Niepodległości, uczestnicząc w Szkolnym Festiwalu Pieśni i Piosenki Historyczno – Patriotycznej. Przegląd zorganizowali nauczyciele historii, Agnieszka Wydryszek i Robert Szulęcki, zaś poprowadzili go uczniowie klasy IV TE, Patrycja Dawidzka i Michał Gigoń. Piękną oprawę stanowił pokaz slajdów, przygotowany przez Łukasza Linkę z IV Ti, zawierający ponad 150 ilustracji o tematyce historycznej.

Przegląd rozpoczęła dyr. ZS Nr 3, Elżbieta Michalik, stawiając pytania o tzw. „nowoczesny patriotyzm”. „Patriotą możesz być nie tylko podczas zagrożeń, ale także wtedy, gdy dbasz o własny rozwój, piękno mowy ojczystej, szanujesz symbole narodowe oraz drugiego człowieka” – podsumowała swoją wypowiedź. Dalsza część uroczystości należała już do młodych artystów, wśród których znaleźli się: Patrycja Łachacka, Anna Staniszewska, Klaudia Jaszewska,  Olga Ostrowska, Ewelina Rurka, Anita Kruszewska (II LOL), Aleksandra Bryl, Adriana Trzcińska, Weronika Sikora, Karolina Kamińska (II LEB), Angelika Piecuska, Żaneta Domalewska, Ewelina Dawidzka, Błażej Mróz, Michał Łada, Juliusz Baranowski, Dominik Wydryszek, Radosław Kuchta, Cezary Leszczyński, Piotr Włodarczyk (I LOi), Mariusz Śniadała (II LOi), Natalia Iwańska (III LOL), Ernest Matliński (IV TE), Piotr Karp (II Ti), Dawid Nowakowski, Albert Królikowski, Mateusz Zając, Maciej Ciepielewski, Dawid Zubel (I Ti), Natalia Salwin (I LOL), Jakub Karłowicz, Maryla Modzelan, Sylwia Stalmach (I LOS), Agata Brzózka, Joanna Pieńczuk, Monika Bereda, Patrycja Sobieska, Kalina Kuczyńska, Daniel Koński, Rafał Borowski, Kamil Guziewski, Mateusz Bączek, Adam Wojtkowski (I TE) oraz Michał Ziajkowski (II TE). Uczestnicy zaprezentowali niezwykle wysoki poziom, utwory wykonując przy akompaniamencie gitar, skrzypiec, puzonu czy trąbki. Dominowały pieśni legionowe, takie jak: „Białe róże”, „My, pierwsza brygada” czy „Serce w plecaku”. Nie zabrakło jednak współczesnych utworów zaangażowanych, typu „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „Kiedy umieram” zespołu Hunter.

Tekst i foto: Magdalena Królikowska

Odnośniki