Za nami kolejna edycja Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych „Sprache von Goethe”!

30 maja 2023

Uczniowie szkół z Wyszkowa, Długosiodła, Knurowca, Starego Bosewa, Brańszczyka, Trzcianki, Bloch i Turzyna 30 maja 2023 r. wzięli udział w organizowanym przez nas II Konkursie Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych „Sprache von Goethe”.  Koordynatorem konkursu jest pani Grażyna Witkowska, która przygotowała go wraz z panią Katarzyną Zarzycką – również nauczycielem języka niemieckiego. Celem konkursu jest zmotywowanie i umożliwienie zdolnym językowo uczniom rozwijanie swoich zainteresowań i uzdolnień, jak również promowanie nauki języka niemieckiego.

Do rywalizacji przystąpiło dziesięć 3-osobowych zespołów ze szkół podstawowych naszego powiatu, którzy zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności z języka niemieckiego. Uczestnikami tej części konkursu byli reprezentanci szkół wyłonieni w I etapie przeprowadzonym w ich placówkach w dniu 8.03.2023 r. Przybyłe drużyny zmierzyły się z testem pisemnym, zawierającym  zadania leksykalno – gramatyczne, rozumienie tekstów pisanych oraz z zadaniem multimedialnym, które sprawdziło ich wiedzę o krajach niemieckojęzycznych. Wszyscy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem i wyniki były naprawdę satysfakcjonujące.

Obie części konkursu trwały 90 min., a po jego zakończeniu, w oczekiwaniu na wyniki, na uczestników i ich opiekunów czekał poczęstunek, o który zadbali uczniowie klas I wraz z panią Agnieszką Kamińską. Przygotowali dania charakterystyczne dla kuchni obszaru niemieckojęzycznego takie jak Kartoffelsalt, Sacher-Torte, Apfekstrudel, Käsekuchen, Fantakuchen. Szczególny udział mieli uczniowie klasy I LEO, którzy zadbali o obsługę gości, piękne podanie potraw, kolorowe karty dań i podpisy w języku niemieckim.

Dodatkowo młodzież wysłuchała i obejrzała prezentację poprowadzoną przez uczniów klasy 2 LZ Jakuba Jakutowicza i Julię Napiórkowską, która przybliżyła im postać poety Johanna Wolfganga Goethe, z którego nazwiskiem  i jego twórczością od samego początku związana jest nazwa konkursu. Nasi goście wzięli również udział w spotkaniu informacyjnym poprowadzonym przez panią pedagog Lidię Chmielewską. 

Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Młodzież wykazała się dużym zakresem wiedzy i umiejętności. Tegoroczną rywalizację wygrały następujące szkoły: 

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle – Maciej Długołęcki, Szymon Łazarecki oraz Filip Giziewicz (op. p. Dobkowska)
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Blochach – Maja Czop, Zofia Gąsiewska oraz Oliwier Gołębiewski.(op. p. Paulina Sabak)
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Starym Bosewie – Maria Składanek, Mateusz Paradowski oraz Piotr Wiciński (op. p. Dobkowska)

Konkurs sponsorowali:

 Nagroda za I miejsce  – pan Adam Ochmański – Firma MEVSPACE Sp.z o.o z Warszawy;

 Nagroda za II miejsce – Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie;

 Nagroda za III miejsce – Wydawnictwo „Nowa Era”.

Ogłoszenie wyników i podsumowanie konkursu uświetniła swoim występem wokalnym uczennica klasy 3LZ – Zuzanna Ginko, wykonując niemieckojęzyczne utwory m.in. „Luftballons”. Zwycięskim zespołom nagrody rzeczowe oraz dyplomy wręczył Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 pan Adam Mickiewicz. Wszyscy uczestnicy otrzymali ponadto upominki oraz dyplomy –  podziękowania dla nauczycieli za przygotowanie swoich podopiecznych.

Konkursowe spotkanie zakończyło się skosztowaniem przez wszystkich specjalnie przygotowanego na tę okazję tortu.

Dziękujemy sponsorom, gratulujemy zwycięzcom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu z wymienionych szkół. Zapraszamy za rok!

                                                                                                                      Katarzyna Zarzycka

Odnośniki