We wtorek 8 kwietnia obejrzeliśmy najnowszą adaptację powieści W. S. Reymonta pt. „Chłopi”, zrealizowaną w technice animacji malarskiej.
Na tle zmieniających się pór roku mogliśmy śledzić fascynujące losy głównych bohaterów, opowiedziane w nowatorski sposób. W sercu fabuły Chłopów znajdą się kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty staje się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
Film stał się pretekstem do refleksji, jaki obraz natury kreuje Władysław St. Reymont w „Chłopach” oraz w jaki sposób zastosowane przez twórców animowanego filmu środki wyrazu wpłynęły na sposób ukazania natury. Prowadząca spotkanie krótko przypomniała też, jak funkcjonuje motyw natury w różnych epokach literackich.
Edukacja Młode Horyzonty to kompleksowy, ogólnopolski program edukacji kulturalnej dla szkół i przedszkoli, zgodny z podstawą programową i polityką oświatową. Cykl „Maturalne motywy w filmie i w literaturze” daje możliwość realizowania treści egzaminacyjnych w oparciu o wybrane filmy, m.in. wychodząc od tematyki filmu, a także doskonali umiejętności analizy filmu jako tekstu kultury. W ramach tego cyklu obejrzeliśmy osiem wartościowych filmów. Dziękuję wszystkim uczestnikom projektu oraz opiekunom.
Aneta Augustynik