Zawodowo w Wiedniu

13 maja 2024

Na przełomie kwietnia i maja 2024 roku w ramach funduszy europejskich Programu Erasmus+ 15 uczniów Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie w zawodach technik ekonomista, rachunkowości, informatyk oraz programista uczestniczyło w 2-tygodniowych praktykach zawodowych w Wiedniu pod opieką nauczycieli: pani Doroty Jaszkowskiej i pani Joanny Świętoń. Projekt był koordynowany przez panią Sylwię Ludwikowską i panią Grażynę Witkowską.

Przed wyjazdem uczniowie odbyli także spotkania kulturoznawcze z nauczycielami naszej szkoły, które miały na celu przybliżenie kultury jak i historii Austrii.

Głównym celem projektu było podniesienie umiejętności i kwalifikacji uczniów, wsparcie ich w zdobywaniu umiejętności zawodowych, a także kluczowych umiejętności niezbędnych do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy, tj. posługiwanie się językiem angielskim oraz funkcjonowanie w środowisku wielokulturowym. Uczniowie kierunków ekonomicznych i rachunkowych odbywali praktyki w działach księgowości i marketingu hoteli, zaś uczniowie kierunków programistycznych i informatycznych odbywali praktyki w firmach zajmujących się serwisem sprzętu elektronicznego, gdzie rozwijali swoje dotychczasowe umiejętności oraz zdobywali nowe doświadczenie w zawodzie.

W środę 1 maja z okazji Święta uczniowie mieli okazje udać się do Wiener Prater, czyli do parku rozrywki. Jest on główną atrakcją stolicy Austrii. Charakteryzuje się ogromnym diabelskim młynem o nazwie „Riesenrand”. Poza nim w parku znajdowało się wiele innych atrakcji, tj. kolejki górskie, domy strachów, karuzele, stoiska z grami oraz bary i restauracje. Dzięki temu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W czwartek, 9 maja przybyła do nas z wizytą monitorującą pani Grażyna Witkowska – kierownik szkolenia praktycznego w ZS3.

W sobotę 4 maja uczniowie razem z opiekunami wybrali się na zwiedzanie słynnego pałacu Schönbrunn, który wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Podziwianie komnat o wystroju w stylu rokoko urozmaicały opowieści płynące z audioprzewodnika. Była to również doskonała okazja, żeby zobaczyć z bliska fontannę Neptuna oraz Gloriettę – majestatyczną budowlę na szczycie wzgórza, z której można było zaobserwować panoramę całego Wiednia.

Następnym punktem zwiedzanym przez grupę był Belweder, czyli barokowy pałac z XVIII wieku. W górnej części Belwederu znajduje się muzeum, w którym uczniowie podziwiali największy na świecie zbiór dzieł malarza Gustawa Klimta oraz twórczość innych słynnych artystów między innymi Claude’a Moneta, Vincenta van Gogha, Jacquesa-Louisa Davida, czy Egona Shiele’a oraz Oskara Kokoshka. Tego dnia grupa zwiedzała również miasto, słuchając ciekawostek i historii przekazywanych przez przewodnika. Była przy wiedeńskim ratuszu, wypoczywała przy pomniku cesarzowej Sisi, a następnie udała się do najważniejszej świątyni w stolicy Austrii – Katedry Św. Szczepana, gdzie zakończone zostało spotkanie z przewodnikiem.

W czwartek odwiedzając Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu uczniowie mieli okazję poznać fascynującą historię naszej planety oraz odkryć bogactwo i różnorodność świata przyrody. Całe muzeum podzielone jest na sale tematyczne, m.in są to: minerały, meteoryty, sale preparatów zoologicznych, w których można zobaczyć bogatą kolekcję zwierząt z całego świata, zarówno żyjących, jak i wymarłych. Przeznaczono również część na ukazanie historii człowieka i jego ewolucję. Natomiast najciekawszą salą dla większości z nas była sala dinozaurów z „ożywionym” allozaurem.

Cały wyjazd okazał się bardzo wartościowym doświadczeniem dla uczestników. Poszerzyli oni swoje horyzonty, zdobyli  nowe doświadczenia, nowe umiejętności, które przydadzą im się w pracy zawodowej i życiu codziennym. Za to elementy rozrywki oraz zwiedzanie urozmaiciły wyjazd i pomogły odprężyć się między powierzonymi zadaniami. Przygoda pozwoliła doświadczyć innej kultury, przetestować swoje możliwości i z pewnością pozostanie pozytywnym wspomnieniem w pamięci uczniów jak i opiekunów.

                                                               Joanna Abramczyk,
Patrycja Bulik,
Julia Paź
kl. 3TE

 

„Na pewno będę pozytywnie wspominać ten wyjazd. Pozwolił mi on na poznanie nowych ludzi, miasta oraz kultury. Dzięki niemu zdobyłam także nowe doświadczenia w pracy z ludźmi oraz rozwinęłam swoje umiejętności zawodowe.” – Patrycja

„ To były cudowne dwa tygodnie. Miałam okazję zdobyć nowe doświadczenie w pracy, podszkolić swój angielski oraz poznać nowych ludzi. Na pewno będę miło wspominać cały wyjazd.” – Asia

„Ten wyjazd był świetnym doświadczeniem, cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć. Dwa tygodnie wystarczyły na zwiedzenie wszystkich najważniejszych miejsc w Wiedniu, a atmosfera zarówno na praktykach jak i w grupie była bardzo pozytywna.” – Julia

Było super, lepszego wyjazdu nie dałoby się zrobić, wszystko dobrze zorganizowane, trafiło się super miejsce praktyk, gdzie było można pożartować z pracownikami i ogólnie bardzo się cieszę z tego wyjazdu.” – Paweł

Odnośniki