Dzień Ziemi

22 kwietnia 2024

Już po raz 54 obchodzimy globalne ekologiczne wydarzenie, jakim jest Światowy Dzień Ziemi. Hasłem tegorocznej edycji jest: Planeta kontra tworzywa sztuczne

Święto zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie.  Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

Warto nadmienić, że tylko 8% produkowanego plastiku podlega recyklingowi. Z badań ONZ wynika ,że do 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Earthday.org żąda zmniejszenia produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r.  Każdy z nas może przyczynić się zbliżenia się do tego celu, poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu.

 Co możemy zrobić dla planety każdego dnia :

  • Zakupy pakować we własną torbę wielokrotnego użytku;
  • Używać bidonu na wodę;
  • Napoje pić z własnego kubka;
  • Nie korzystać z torebek foliowych;
  • Jedzenie do szkoły zabierać w pudełkach wielokrotnego użytku – „śniadaniówkach”;
  • Zrezygnować z plastikowych słomek i sztućców;
  • W miarę możliwości nie kupować odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów (poliester, nylon, itp.).

Uczennice klasy 2leo Julia Romańska i Kamila Owsianko przygotowały dla naszej społeczności prezentację. Zachęcamy do jej wykorzystania na godzinach wychowawczych.

Agnieszka Steczkowska

Zobacz Prezentację

Odnośniki