Biblioteka poleca!

Drodzy Uczniowie.

Biblioteka szkolna przygotowała dla Was listę pomocnych stron i adresów internetowych, dzięki którym możecie wspomagać proces samodzielnego uczenia się. Zobaczcie, sprawdźcie i skorzystajcie.

Portale internetowe zamieszczające na swoich stronach pełne teksty lektur oraz ich omówienia.

• WOLNE LEKTURY – biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi wolnelektury.plto projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej Najważniejszą innowacją Wolnych Lektur, odróżniającą ten projekt od innych bibliotek internetowych, jest możliwość przeszukiwania tekstów z zastosowaniem różnych kryteriów: tytuł, autor, epoka, rodzaj, gatunek literacki, motywy i tematy literackie.
  • KULTURALNA POLSKA – klp.plto baza lektur szkolnych. Każda lektura jest dokładnie przygotowana – posiada swoje streszczenie (często w dwóch wariantach-rozszerzone i w pigułce), ale można również przeczytać pełen tekst lektury, plan wydarzeń oraz opracowanie. Jest także biografia autora (również często potrzebna na lekcjach języka polskiego), charakterystyki epok literackich, a także galeria malarstwa.
  • POLONISTA – czas na lektury w.interia.plportal internetowy zamieszczający pełne teksty lektur. Jest przewodnikiem po zdigitalizowanych tekstach literackich dostępnych w Internecie. Strona znajduje się na darmowej domenie przez co ma niestety ograniczony transfer.
  • WIRTUALNA BIBLIOTEKA LITERATURY POLSKIEJ-ug.edu.pl jest prezentacją znaczących utworów literatury polskiej wolnych od praw autorskich w dniu 1 września 1999 roku, dostępną bez ograniczeń dla wszystkich użytkowników Internetu dla celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych.
  • SERWIS HUMANISTYCZNY HAMLET-pro.e-mouse.pl to serwis zawierający wiedzę związaną z literaturą oraz językiem polskim. Znajdziesz tu materiały dotyczące analizy i interpretacji, historii i teorii literatury, nauki o języku, wybory tekstów, konteksty filozoficzne i kulturowe o zróżnicowanym stopniu trudności, reprodukcje dzieł sztuki.
  • STAROPOLSKAstaropolska.pl to serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa (średniowiecze – renesans – barok) oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy. Dział KONTEKSTY gromadzi teksty i opracowania na temat historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce. Dział TRADYCJA zawiera bogaty wybór materiałów z zakresu kultury starożytnej i biblijnej, europejskiego średniowiecza, renesansu i baroku.

• Korzystając z Kanału YouTube szukajcie na:
  • Akademia Lektur – omówienie lektur szkolnych
  • EduKanał – opracowania i streszczenia lektur
  • pl – zdalne lekcje, testy, opracowania lektur, zadania

Inne  Przydatne  linki:

-Cyfrowa Biblioteka Polona

www.polona.pl

-Wolne lektury

www.wolnelektury.pl

Internetowa biblioteka, w której zbiorach znajduje się ponad 5000 utworów, w tym wiele lektur szkolnych .

Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować

-Narodowe Archiwum Cyfrowe

www.nac.gov.pl

-Zakład Narodowy im. Ossolińskich

www.ossolineum.pl

-Międzynarodowe biblioteki cyfrowe

World Digital Library

www.wdl.org/en/

Międzynarodowa biblioteka cyfrowa pod patronatem UNESCO, Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wśród publikowanych materiałów znajdują się manuskrypty, mapy, rzadkie książki, zapisy nutowe, nagrania, filmy, fotografie, szkice architektoniczne i inne znaczące kulturowo materiały.

-Europeana

www.europeana.eu

Europejska Biblioteka Cyfrowa ma na celu udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w Internecie. Umożliwia dostęp do ponad 15 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych krajów Europy

-IntraText Digital library

www.intratext.com/1/

Pełnotekstowa biblioteka online, zawierająca teksty religijne, filozoficzne, literackie i naukowe w ponad 40 językach.

-Project Gutenberg

Pierwsza kolekcja książek elektronicznych z wolnym dostępem stworzona w 1971 r. przez Michaela Harta, udostępniająca 42 000 darmowych książek, głównie anglojęzycznych. Materiały dostępne są w formatach wygodnych do stosowania na najbardziej popularnych czytnikach ebooków.

-Inne ciekawe portale w sieci (pomocne w nauce):

www.polska-poezja.pl

Portal poświęcony polskiej poezji. W serwisie znajduje się ponad 270 wierszy najbardziej znanych polskich poetów. Począwszy od średniowiecza aż po współczesność. Znajdziemy tam wiersze: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C.K. Norwida, K.K. Baczyńskiego,              C. Miłosza, W. Szymborskiej, T. Różewicza. Wiersze można wyszukiwać nazwiskami autorów lub tematami. Czytają je polscy aktorzy.

www.ninateka.pl

Portal na którym znajdziecie filmy, spektakle teatralne, filmy dokumentalne, wywiady, recenzje książek, muzykę, obejrzycie wystawy. Bogate źródło wiedzy o kulturze i ciekawa zabawa. Pomocny portal dla wszystkich przygotowujących się do matury z języka polskiego.

www.O-Nauce.pl

To platforma edukacyjno-kulturalna, gdzie znajdziecie informacje i ciekawostki, filmy, zdjęcia dotyczące zagadnień z różnych dziedzin wiedzy. Portal bardzo przyjazny każdemu uczestnikowi.

www.OKE.pl

Strona ważna dla maturzystów. Cenne źródło informacji o przebiegu matury, procedurach egzaminu. Można tu znaleźć arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.