Krajowe staże zawodowe 2023

18 września 2023

Podsumowaliśmy uczniowskie staże zawodowe. 28 uczniów kształcących się w 4 zawodach: technik ekonomista, technik rachunkowości, technik informatyk i technik programista w Technikum w Zespole Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie odbyli staże zawodowe u pracodawców w okresie  czerwiec/ sierpień 2023 r. Koordynatorem przedsięwzięcia była pani Grażyna Witkowska. Stażyści podzielili się swoimi doświadczeniami, wyrazili swoje zadowolenie i satysfakcję ze swoich pierwszych kroków w zawodzie. Zachęcali innych uczniów do ubiegania się o staż w kolejnych latach. Staże odbyły się w ramach projektu „ Zintegrowany rozwój  szkolnictwa zawodowego” realizowanego  przez Województwo Mazowieckie, a współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Nasi uczniowie pracowali u w różnych firmach i instytucjach na terenie Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego. Każdy stażysta przepracował 150 godzin pod opieką wyznaczonego przez pracodawcę opiekuna i otrzyma wynagrodzenie w wysokości 2000 zł.

Nadrzędnym celem stażu było przede wszystkim zdobycie przez uczniów wiedzy, uzyskanie doświadczenia i nabywanie umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w rzeczywistych warunkach pracy, a ponadto:

  • zweryfikowanie dotychczasowych osiągnięć;
  • rozwijanie umiejętności współpracy w zespole.

 Wszystkie te cele, jak również wiele innych, zostały zrealizowane w wysokim stopniu, o czym mówili i napisali sami stażyści.

Odbywając staż krajowy, w serwerowni firmy Mevspace na terenie Wyszkowa, nabyłem naprawdę dużo doświadczenia, wiedzy, oraz praktyki w moim zawodzie. Zyskałem pewność siebie w czynnościach związanych z moim kierunkiem i nawet poznałem kilku nowych kolegów. Staż minął naprawdę szybko, w super atmosferze oraz z super ludźmi, którzy pomagali mi zrozumieć pewne rzeczy i uczyli co i w jaki sposób mam robić. Nabyłem doświadczenie którego myślę, że sam lub nawet w szkole nie byłbym wstanie nabyć, a ta wiedza na pewno będzie pomocna w dalszej mojej karierze zawodowej. Przede wszystkim nauczyłem się montażu oraz demontażu serwera, stacji roboczych oraz ich konfigurowania. Dowiedziałem się też jak wygląda praca w serwerowni oraz jak wykonywać podstawowe kontrole serwerów, jak przeprowadzać ich poprawną diagnostykę. Staż krajowy potrafi naprawdę dużo nauczyć oraz dobrze przygotować do zawodu.

Karol Nobis 3 TI

Staż w Gminnym Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle uważam ze udany. Nauczyłem się sporo nowych oraz przydatnych rzeczy, które na pewno pomogą mi w przyszłości, Pracownicy byli też mili oraz wyrozumiali. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Rozwinąłem tam swoje umiejętności w informatyce.

Kacper Borecki 3TI

Moim zdaniem praktyki krajowe są bardzo fajnym sposobem na rozwinięcia umiejętności  w danej dziedzinie informatycznej. Na praktykach zdobyłem dość sporo doświadczenia i nowe umiejętności np. praca z klientem czy też organizacja pracy. Praktyki pokazały mi jak wygląda praca w zawodzenie IT. Jakie problemy mogą mnie spotkać czy też jakie wady. czy też zalety posiada ten zawód. Owe praktyki krajowe oceniam bardzo pozytywnie. Według mnie każdy kto ma okazję, powinien udać się na owe praktyki w celu spróbowania swoich sił oraz sprawdzenia się w życiu zawodowym.

Lipowski Bartosz Krzysztof 3TI

 

Staż krajowy, który odbywałem w serwerowni był dla mnie wartościowym doświadczeniem. Zyskałem wiedzę z zakresu montażu, diagnostyki i eksploatacji serwerów. Podczas stażu miałem okazję pracować z nowoczesnymi technologiami i narzędziami, co pozwoliło mi poszerzyć swoje umiejętności i zdobyć cenne doświadczenie. Zespół, z którym miałem okazję pracować, był wyjątkowo pomocny i chętny do dzielenia się wiedzą. Podsumowując, staż krajowy okazał się dla mnie nie tylko doskonałą okazją do zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu IT, ale także pozwolił mi doświadczyć przyjaznej atmosfery i wsparcia ze strony zespołu. To cenne doświadczenie, które na pewno będzie miało wpływ na moją przyszłą karierę zawodową.

Sebastian Pielak 3TI

 

Jestem bardzo zadowolony i usatysfakcjonowany odbytym stażem. Pozwoliło mi to poznać, utrwalić zdobyte umiejętności w praktyce. Pracownicy byli bardzo pomocni i wyrozumiali. Wiedza i umiejętności zdobyta podczas praktyk na pewno wykorzystam w przyszłości.

Michał Kukielski 3TI

 

Staż krajowy w firmie zajmującej się instalacją i naprawą anten telewizyjnych oraz monitoringu był dla mnie niezwykle wartościowym doświadczeniem. Przez ten okres miałem okazję poznać wiele aspektów pracy w branży telewizyjnej i monitoringu. Podczas stażu miałem możliwość współpracować z doświadczonymi specjalistami, którzy byli bardzo pomocni i chętni do dzielenia się swoją wiedzą. Dzięki temu nauczyłem się wielu nowych rzeczy, włącznie z instalacją anten, konserwacją sprzętu oraz konfiguracją systemów monitoringu. Podsumowując, staż krajowy w firmie zajmującej się instalacją i naprawą anten telewizyjnych oraz monitoringu był dla mnie bardzo pouczającym doświadczeniem. Poznałem wiele nowych rzeczy, zdobyłem cenne umiejętności i miałem okazję pracować z profesjonalistami. Jestem wdzięczny za tę okazję i polecam tę firmę jako miejsce stażu dla wszystkich zainteresowanych branżą telewizyjną i monitoringu.

Kacper Nożewski 3TI

 

Miesięczny staż krajowy, który odbyłem w CKU był bardzo pozytywnym doświadczeniem, które przyczyniło się do mojego rozwoju zawodowego i osobistego. Zawsze panowała tam pomocna atmosfera, godziny pracy odpowiadały moim potrzebom, a podczas pracy nad różnymi projektami i zadaniami, rozwinąłem swoje umiejętności techniczne oraz organizacyjne i dowiedziałem się, jak funkcjonuje instytucja edukacyjna z wewnętrznego punktu widzenia.

Piotr Rzemek 4TP

 

Staż odbywałam w Biurze Rachunkowym Censor na terenie Wyszkowa. Czas tam spędzony wspominam bardzo dobrze, głównie przez wzgląd na to ile się w tamtym czasie nauczyłam lub też ile rzeczy sobie w czasie tego stażu utrwaliłam w pamięci. Zobaczyłam jak z pierwszej ręki wyglądają w biurach takie czynności jak archiwizacja dokumentów, przygotowywanie przeróżnych danych z systemów komputerowych potrzebnych np. do uzyskania emerytury czy renty. Udało mi się także zapoznać i pracować w nowym dla mnie programie Optima jak i znacznie poprawiłam swoje kompetencje z programu Płatnik.

Wiktoria Aksamitowska 4TE

 

Podsumowując, staże umożliwiły zdobycie cennego doświadczenia oraz nabycie umiejętności potrzebnych do dalszego rozwoju kariery zawodowej. Dzięki temu kandydat staje się bardziej konkurencyjny na rynku pracy. Być może staż okaże się przepustką do kariery w wymarzonym zawodzie.

Grażyna Witkowska

Odnośniki