Młodzieżowa Akademia Filmowa – „Ziemia obiecana”

5 grudnia 2023

5 grudnia 2023 roku odbyło się kolejne z serii spotkań Młodzieżowej Akademii Filmowej. Tego dnia mieliśmy okazję zaznajomić się z filmem pt. „Ziemia obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Seans odbył się w WOK Hutnik, wzięło w nim udział dziewięć klas z naszej szkoły wraz z opiekunami, zaś kolejna grupa uczniów – cztery klasy ZS3 – miała szansę obejrzeć film 7 grudnia, także w WOK Hutnik. Wyjścia zorganizowała pani Aneta Augustynik – koordynator MAF w naszej szkole.

„Ziemia obiecana” to polski film historyczno-obyczajowy z 1974 roku stworzony na podstawie powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się w przemysłowej Łodzi na przełomie XIX i XX wieku, w której trzej wspólnicy – polski ziemianin Karol Borowiecki, niemiecki przemysłowiec Maks Baum oraz żydowski handlowiec Moryc Welt – próbują zebrać fundusze na budowę własnej fabryki, by zbić interes na przemyśle włókienniczym.

Po obejrzeniu filmu prowadzący – pan Piotr Płochocki, krótko opowiedział nam o tej adaptacji. Mówił, jak trudno jest pokonać kapitalistyczną gospodarkę, i jak ona wpływa na rynek światowy.

To przerażające, że przedsiębiorców bardziej obchodzą zyski, a nie życie pracowników i godne wynagrodzenie co do ich ciężkiej pracy.

Film jest długi, całość trwa aż 3 godziny, ale było warto obejrzeć dzieło Andrzeja Wajdy na dużym ekranie. Nic dziwnego, że „Ziemia Obiecana” otrzymała liczne nagrody, a także dostała nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film wyróżnia gra aktorska, a kreacje wszystkich głównych bohaterów na długo pozostają w pamięci.

Zofia Rogulska 2LL

Odnośniki